Yaşam

Hava Kirliliği Nedenleri Nelerdir?

İnsanlık kadar doğa da soluduğumuz havaya zarar veriyor… Orman yangınları, buharlaşma, volkanlar ve çok daha fazlası, doğal dengenin bozulmasında en önemli unsurlardan bazılarıdır. Hava kirliliği nedenleri nelerdir? Başlığı altında bu konuyu detaylı bir şekilde ele almak istiyoruz.

Doğal Nedenler

Hava kirliliğinin nedenlerini farklı başlıklar altında inceleceğiz ve doğal nedenler de bu başlıklardan bir tanesidir.

Volkanik Faaliyetler: Patlamalar ve püskürtmeler ile birlikte ortaya çıkan partiküllerin, hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor. bu patlama ile birlikte yayılan radyasyon, kısa süre içerisinde etkisini gösteriyor ve doğal nedenler arasında ilk sıradaki yerini alıyor.

Tozlar: Kalın ve güçlü kum tabakalarının havaya karışması ve rüzgarın da yardımı ile faklı noktalara ulaşması uzun sürmüyor. Doğal nedenleri incelediğimizde tozların da önemli bir başlık olarak karşımıza çıktığını görebiliyoruz.

Yangın: Zehirli gaz ve duman bulutunun atmosfere yayılması da orman yangınları ile birlikte ortaya çıkıyor. doğal dengenin en önemli parçalarından biri olan ormanlar, içimizi yakan yangınlar ile birlikte hava kirliliğine sebebiyet verebiliyor.

Buharlaşma: Esas gaz olarak nitelendirdiğimiz gaz bulutlarının, okyanus ve denizler yardımı ile havaya karıştığı gerçeğini de es geçmemek gerekiyor.

blank

Hava Kirliliği ve Yapay Nedenler

İnsan faaliyetlerinin katkısı ile birlikte ortaya çıkan nedenler topluluğudur. Ne yazık ki doğanın en büyük düşmanı insan ve bu konuda bilinçsiz bir şekilde hareket ettiğimiz sürece yaşamlarımızı daha da zor hale getireceğiz. Hava kirliliği nedenleri nelerdir? Sorusuna yapay nedenler ile yanıt vermeye çalışacağız.

Isınmaya Bağlı Hava Kirliliği

Isınmak için kullandığımız yakıtlar da hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bu konuda insanların daha bilinçli ve dikkatli davranmaları gerekiyor. Hava kirliliği nedenleri nelerdir? Araştırması yaptığınız takdirde özellikle kömür detayının bir adım öne çıktığını sizler de göreceksiniz.

Hava kirliliği nedenler nelerdir? Sorusu ile birlikte neler yapılabilir sorusunu da sormak gerekiyor. daha temiz yakıtlar kullanılmalı ve bununla birlikte özellikle fabrika bacalarının düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde doğaya verilen zarar her geçen gün biraz daha artacaktır.

Trafik Kaynaklı Kirlilik

Trafikte yer alan araçların egzoz borularından çıkan yoğun karbonmonoksit gazı da yine hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Araç sayısı her geçen gün biraz daha artıyor ve ne yazık ki bunun önüne geçmek de pek mümkün görünmüyor. Yeni nesil elektrikli araçlar belki bir çözüm olabilir ve yeni dönemde bu araçların sayısının artmasını temenni ediyoruz.

Endüstriyel Kirlilik

Sanayi kuruluşları ve fabrikaların bacalarından çıkan duman da ne yazık ki hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Filtre kullanmayan ve illegal bir şekilde çalışmayan fabrikaların da bu bağlamda doğru bir şekilde denetlenmesi gerekiyor.

Baca filtrelemesi yapılmadığı takdirde, sızan gazların tamamı doğaya karışıyor ve bu da hava kirliliğine sebebiyet veriyor.

Çevrim Santralleri

Gaz sıkıntısı, patlamalar, hatalı kullanım ve çok daha fazlası… Her ne kadar doğal gaz en temiz kaynaklardan biri gibi görünse de olumsuz bir durumda hava kirliliğine doğrudan etki edebiliyor: Hava kirliliği nedenleri nelerdir? Sorusuna bu şekilde de yanıt verebiliyoruz. Gaz sıkıntısı ile birlikte bu durum daha net ve rahatsız edici bir şekilde ortaya çıkıyor. Dikkatli kullanımın yanı sıra alt yapı çalışmasının da çok daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde büyük zararlar doğabilir ve kirlilik adına da olumsuz bir etki yaratılabilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu