Donanım

GPU Nedir? GPU Ne İşeYarar?

Cihaz üzerindeki matematiksel işlemleri hızlı bir şekilde yapan ve görüntü oluşturma görevine sahip olan bir yonga şeklinde tanımlama yapmak mümkündür. Gpu nedir, ne işe yarar sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün. Bilgisayar kullanıcılarının aşina olduğu kavramlardan biri ve dilerseniz diğer detaylara da yine hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmayı deneyelim.

GPU Nedir?

Graphics Processing Unit”, dilimize İngilizce’den geçmiş ve bilgisayar kullanıcılarının da yakından tanıdığı ve takip ettiği terimlerden bir tanesidir. İlgili açılımın kısaltması olarak kullanılıyor. Peki ama ne işe yarar ya da ne gibi artılar sunuyor? Gelin hep birlikte bu soruya da yanıt verelim.

gpu-nedir-gpu-ne-iseyarar

GPU Ne İşeYarar?

Ekran zerindeki tüm grafik ölçeklerinin kontrolü gpu tarafından sağlanıyor ve yine denetimi de bu birim tarafından yapılmaktadır.

2 boyutlu grafiklerin yanı sıra yine 3 boyutlu grafiklerin yönetimi de Gpu tarafından yapılmaktadır. İyi bir görüntü elde etmek ve özellikle oyun anlayışınızı çok daha profesyonel bir seviyeye taşımak adına güçlü bir Gpu desteği almak zorundasınız.

Düz panel ekranlar için de önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor ve grafik çıkışı sağlamak adına kullanılıyor. Grafik kalitesi denilince aklımıza ilk olarak bu detay geliyor.

Doku eşlemesi de yine Gpu’nun görevlerinden bir tanesidir ve bunu sağlıklı bir şekilde yerine getirmek durumundadır.

Renk desteği sağlamak da yine bu yonganın en önemli görevlerinden bir tanesidir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi sağlıklı ve etkileyici bir görüntü kalitesine ihtiyaç duyuyorsanız eğer bu konuda biraz daha hassas davranmanız gerekiyor.

Görüntü donanımları için en iyi yardımcılardan bir tanesidir ve sağladığı destek sayesinde ortaya daha kaliteli bir görüntü çıkartıyor.

Hareketli görüntülerin algılanması ve dönüştürülmesi için de yine Gpu desteğine ihtiyacımız olacaktır. En önemli görevlerinden bir tanesi de budur. Dönüştürme işlemi matematiksel hesaplamalar ile birlikte saniyeler içerisinde yerine getiriliyor ve sizler de doğru görüntü alıyorsunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu