Blog

Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Dijital dünyada merak ettiğiniz her şeyi Google üzerinden arayabiliyor ve sorularınıza daha kısa süre içerisinde daha sağlıklı yanıtlar alabiliyorsunuz. Google görsel arama nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermeden önce merak edilen diğer detaylara da göz atalım istiyoruz.

Google, gerçek bir internet devi ve merak edilen konularda sizlere yalnızca metin olarak değil, görsel olarak da yanıt veriyor. Görsel arama seçeneğinden faydalanabilir ve sizler de yardım alabilirsiniz.

Bununla birlikte dijital dünyada var olan bir görselin hangi sitede kullanıldığını da yine saniyeler içerisinde tespit edebiliyorsunuz ve içerik editörlerinin yanı sıra web sitesi sahipleri için de bu detayın büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz.

Aramalarınızı bilgisayarlarınız aracılığı ile yerine getirebileceğiniz gibi dilerseniz akıllı telefonlarınız aracılığı ile de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu sürecin nasıl işlediğini ve yine neler yapmanız gerektiğini de tüm detayları ile siz değerli internet kullanıcılarına anlatmaya çalışalım.

Bilgisayardan Google Görsel Arama

Google.com.tr adresine giriş yaptıktan hemen sonra sağ üst köşede yer alan görseller butonuna tıklamanız gerekiyor. Vakit kaybetmek istemiyorum diyorsanız eğer https://www.google.com.tr/imghp linki ile de doğrudan ilgili bölüme ulaşabilir ve daha hızlı işlem yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

blank

Arama kutusunun hemen yanında görselle ara simgesini göreceksiniz. Bu butona tıklayın ve karşınıza çıkan menüye url adresi girin. Ya da dilerseniz görsel yükleyerek de aramalarınızı sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Google.com.tr adresine girin ve sağ üst köşedeki Görseller linkine tıklayın. Veya direk olarak linkine tıklayabilirsiniz. Bu sayede ilgili resim ya da url’nin farklı bir sayfada kullanılıp kullanılmadığını da sorunsuz bir şekilde tespit etmiş oluyorsunuz. Bu yol çok zahmetli ve hiçbir şey anlamadım diyorsanız eğer sizlere basit bir yöntemden de bahsetmek isteriz.

İlgili görsele sağ tıkladığınızda karşınıza bir pencere çıkıyor ve bu pencere içerisinde Google içinde resim ara seçeneği olacaktır. Bu seçeneği işaretlediğiniz takdirde aramalarınızı yapabiliyorsunuz. Aslında birçok bilgisayar kullanıcı genellikle bu yöntemi tercih ediyor ve bu yöntemin daha kullanışlı olduğunu dile getiriyorlar. Bizim amacımız ise tüm seçenekleri sizinle paylaşmak ve daha profesyonel bir bilgisayar kullanıcısına dönüşmenize yardımcı olmaktır.

Peki aramalarımızı yalnızca bilgisayarlarımız aracılığı ile mi yapabiliyoruz? Elbette hayır. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bilgisayarların yanı sıra akıllı telefonlarınızı kullanarak da görsel arama yapabilirsiniz. Dilerseniz bu detayı da yine hep birlikte incelemeye çalışalım.

Mobilde Google Görsel Arama

Aramak istediğiniz görseli tespit ettikten sonra üzerine kısa bir süreliğine basılı tutmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan pencereden “bu resmi Google üzerinde ara” seçeneğini işaretlemeniz gerekecektir. Bu durum android ve ios kullanıcıları için farklılık göstermiyor ve yukarıda bahsi geçen adımları takip etmeniz, arama yapabilmeniz adına yeterli olacaktır.

Bu işlemi yapmamızın birçok farklı nedeni var. Çok fazla sitede kullanılan bir görseli kendi web sitemizde kullanmak istemiyor olabiliriz. Daha özgün çalışmalar adına web sitesi sahipleri bu aramaya daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte kendimize ait bir resim ya da fotoğrafın internette hangi adreslerde kullanıldığını da yine bu arama ile birlikte kısa süre içerisinde tespit edebiliyoruz.

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa eğer sizler de bu adımları takip ederek ilgili adreslere ulaşabilir ve gerekli şikayeti iletebilirsiniz. Google görsel arama seçeneği ile birlikte bilgisayar kullanıcılarına büyük kolaylık sunuluyor ve sizler de dilediğiniz an bu adımlardan birini tercih ederek aramalarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu