Blog

Gama İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımız, henüz keşfetme fırsatı bulamadığımız birçok sembolü de bünyesinde barındırıyor. Gama işareti de bunlardan biri ve klavye üzerinde yer almayan bu sembole nasıl ve ne şekilde erişim sağlayacağımızı da detaylı bir şekilde inceleyelim istiyoruz. Kullanım alanı farklı ve her bilgisayar kullanıcısının mutlak bir gün işine yarayacağını düşünüyoruz. Gelin hep birlikte bu sembolü nasıl elde edebileceğimize göz atalım.

Gama İşareti Nasıl Yapılır?

Arama bölümüne karakter eşlem yazarak onay verin.

Hemen ardından yazı tipi bölümünü Arial olarak düzenlemeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken aynı zamanda gelişmiş görünüm kutucuğuna da tik artmanız gerekiyor.

Devam ediyoruz ve Unicode’a git kısmına 0263 yazmamız gerekecektir. Devamında ise onay veriyor ve enter tuşuna basıyoruz.

En üste bakarsanız eğer gama işaretinin yer aldığını göreceksiniz ve seç diyerek devam ediyorsunuz.

Hemen ardından kopyalama işlemini yapabilir ve dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

ɣ işaretine bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Gama İşareti Kopyala Yapıştır

Karakter eşlem tablosu kullanmayı öğrenmek durumundasınız. Daha profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı olmak adına bu tablo önemli ve istemediğiniz kadar çok sembol var. Bu sembollere tabii ki belli bir kod üzerinden erişim sağlıyorsunuz ve ezberlemek de öyle kolay olmayacaktır.

ɣ

Bu bana zahmetli geliyor ve çok fazla zamanım yok diyorsanız eğer ɣ sembolünü sayfamızdan kopyalayabilir ve dilediğiniz alana yapıştırabilirsiniz. Kopyala yapıştır işlemi her zaman için daha kolay olmuştur ve binlerce bilgisayar kullanıcısı da bu yöntemi tavsiye etmeye devam ediyor.

Matematik biliminde olduğu gibi yine bilimsel çalışmaların büyük bir kısmında yine bu sembole ihtiyacınız olacaktır. Özellikle tez çalışmalarında sembol kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz. Yalnızca gama sembolü değil, yine birçok farklı sembole de ihtiyacınız olacak ve az önce de dile getirdiğimiz gibi karakter eşlem tablosunu çözmek ve bilmek daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır.

Gama sembolü, mühendislik bölümünde de çok fazla kullanılıyor ve bu alanda bir çalışma yapacaksanız eğer sizlerde sembolü kopyalayabilir ya da bir yerlere not edebilirsiniz. Bu sayede erişim daha kolay bir hal alacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu