Blog

Google Chrome Gizli Sekme Nasıl Açılır?

Bilgisayarlarımızdan internete yaptığımız tüm erişimler bizler müdahale etmediğimiz sürece bilgisayarımızda kayıtlı kalır. Bilgisayarımızı kullanacak olan başka şahıslar bizim internette ziyaret ettiğimiz sayfaları kolaylıkla öğrenebilecektir. Kullanmış olduğunuz bilgisayarda erişim yaptığımız adreslerin kaydedilmemesi için öğreneceğimiz şey Google Chrome gizli sekme nasıl açılır?

İnternet Erişimleri

Bilgisayarlarda işletim sistemleri kurulduktan sonra, Windows işletim sistemleri sürümlerine göre internet Explorer ya da Microsoft edge programı kurulu olarak gelecektir. Gelişmiş internet erişimleri için bilgisayarınıza Google Chrome web tarayıcısını indirerek kurmalısınız.

Chrome web tarayıcısı üzerinden kendinize göre istediğiniz ayarları yapabilirsiniz. İnternet erişimleri yaptıktan sonra yaptığınız tüm erişim bilgileri Chrome ayarlar bölümündeki History (geçmiş) bölümünde kayıtlı tutulmaktadır. Bu bölümdeki kayıtlı verileri her kullanıcı kendisi belirli aralıklarla silebilmektedir. Özellikle çok kullanıcılı bilgisayarlar için bu bölüm büyük bir sorun oluşturmakta ve önceki kullanıcıların internette giriş yaptıkları tüm yerler rahatlıkla görülebilmektedir. İnternet erişimlerinizi gizleme ya da kaydedilmesini önleme tabi ki mümkündür.

Google Chrome’da Gizli Sekme

Çoğu zaman internet sitelerine yaptığımız girişleri ve gezdiğimiz sayfaları başkalarının görmesini istemeyiz. Bunun için alacağımız tedbirler arasında gizli sekme uygulaması bulunmaktadır. Google Chrome web tarayıcısı üzerinde sağ taraftaki üç noktalı bölüm seçilir ve bu bölümdeki “yeni gizli pencere” bölümü seçilir.

blank

Bu bölüm seçildiğinde yeni bir Google erişim sayfası açılır ve gizli moda geçtiniz uyarı yazısını görürsünüz. Bu bölümden yapacağınız tüm internet erişimleri gizli kalacaktır. Yaptığınız tüm erişim bilgileri bilgisayarınız kapatıldığında otomatik olarak silinecektir. Bu bölüm sayesinde tüm gizli erişimlerinizi yapabilir ve başkalarının erişim bilgilerinizi görmesini önlemiş olursunuz.

Standart Erişimler

Ülkemizde birçok bilgisayar kullanıcısı bilinçsiz olarak bilgisayar kullanmakta ve internet erişimleri yapmaktadırlar. Genellikle işletim sistemlerinde bulunan internet Explorer web tarayıcısı ya da Chrome gibi kullanıcı tarafından yüklenebilen web tarayıcıları ile internet sitelerine erişimler yapılabilmektedir.

Standart kullanımlarda ziyaret edilen tüm internet sitelerinin erişim yapılan sayfalarının adres bilgileri, tarih ve saat bilgileri ile birlikte, geçmiş (History) bölümüne otomatik olarak kaydedilir. Bu bölümdeki bilgiler, son saat, son gün veya tümü seçilerek silme işlemi yapıldığında, erişim bilgileri gizlenmiş olur.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu