Blog

Google Arama Geçmişine Bakma ve Silme

Günümüzün en çok kullanılan arama motoru Google üzerinden yaptığınız aramalar ve internet geçmişiniz görüntülenebilmektedir. Google ‘etkinliklerim’ sekmesi üzerinden tarayıcınızı kullanarak hangi sitelere giriş yaptığınızı rahatlıkla görebileceğiniz gibi bu bilgileri anında silebilirsiniz. Şimdi sizlere Google Arama Geçmişine Nasıl Bakılır konusunda detaylı bilgiler sunuyor olacağız. Google Etkinliklerim sayfasında bulunan öğeleri silmek istediğinizde aynı zamanda Google Hesabı’nızın öğelerini de silmiş olacaksınız. Bu yüzden işlemi gerçekleştirmeden önce tekrar düşünmenizde fayda var.

Google Arama Geçmişine Nasıl Bakılır ile ilgili olarak ise tarayıcınız Google üzerinden yaptığınız aramalar ve internet geçmişi rahatlıkla görüntülenebileceğini aktarabiliriz. Etkinlikler sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan arama ve tarayıcı geçmişini rahatlıkla görebilirsiniz. Elbette bu bilgileri dilediğiniz an silebilirsiniz. Google kullanımlarınıza bağlı olarak tutulan bu bilgiler kullanıcının talebine göre kayıt dâhi edilebilmektedir.

Google Etkinliğimde bulunan ve silinen öğeler kalıcı olarak silinmektedir. Dilerseniz Google geçmişinizi öğe ya da grup olarak da sıralayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Aynı sayfa içerisinde konum geçmişiniz ve sesli arama gibi bilgiler görünmez. Bu görüntülemeyi yapmak için şu bilgilerden yararlanmanız gerekiyor;

  • İlk olarak etkinliğime giriş yapın. Bu işlemi yapmak için Google hesabınız üzerinden oturum açmanız gerekecektir.
  • İlgili sayfaya ulaştığınızda ‘Diğer Google Etkinlikleri’ sekmesine giriş yapın.
  • Daha sonra ise belirli bir etkinliği silme butonuna tıklayarak silmek istediğiniz etkinliği seçebilirsiniz.

Google Arama Geçmişine Nasıl Bakılır işlemleri bu şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca Google etkinliklerinizin kaydedilmesi adına internet kullanırken hesap senkronizasyonunun açık olması gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra farklı seçenekleri de kullanabilirsiniz. İster her şeyi sekronize edin isterseniz de bu işlemi manuel olarak tamamlayın.

Google arama geçmişine bakma, son zamanlarda internette gezinmenizi de kolaylaştırmaktadır. Çünkü ulaşmak istediğiniz adresi unuttuysanız ya da Google arama geçmişinde hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi kontrol etmek istiyorsanız bu işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekir. Google, sunduğu bu hizmetlerle günümüzde milyonlarca kişinin memnuniyetini kazanmış ve halâ kullanılmaya da devam edilmektedir. Tercih tamamen kullanıcılarda olmakla beraber dilerseniz Google hesap bilgilerinize başkalarının erişimini de pratik bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu