Blog

Gmail Şifremi Unuttum [Kesin Çözüm]

Eğer siz de Gmail şifremi unuttum diyorsanız şifrenizi kurtarmak hatırınızdaki bazı bilgilerle çok kolay olacaktır. Eğer hafızanızda daha önceye de ait olsa bir şifreniz veya hesabınızla ilgili birtakım bilgiler (cep telefonu numaranız ya da ikinci e-posta adresiniz gibi) varsa şifrenizi kolaylıkla kurtarabilirsiniz. Eğer bu bilgilere de ulaşmanız mümkün değilse o zaman aşağıdaki yöntemle şifrenizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle gmail ekranına giriş yapın. Burada oturum aç sekmesinin altında “Yardım gerekiyor mu?” yazısını göreceksiniz. O seçeneğe tıkladığınızda da yeni bir pencere açılacak ve bu pencerede Oturum açma ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? başlığı altında Kullanıcı adımı bilmiyorum, Şifremi bilmiyorum, Oturum açarken başka sorunlar yaşıyorum gibi seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçeneklerden size en uygun olanını tıklatıp daha sonra da e-posta adresinizi yazın ve “Devam” tuşuna basın. Eğer hatırladığınız son şifre varsa bunu yazarak hesabınızı bu yöntemle kurtarma adımlarına başlayabilirsiniz eğer hiçbir şifrenizi hatırlamıyorsanız burada “bilmiyorum” butonuna basarak alternatif soruları cevaplandırma seçeneğine yönelebilirsiniz. Kısaca şifrenizi unuttuysanız kullanıcı adınızı yazarak ve size ait alternatif bilgilerden faydalanarak şifrenizi yenilemeniz mümkündür.

gmail-sifremi-unuttum

Gmail şifrenizi değiştirmek istiyorsanız da yapmanın gereken adımlar şunlardır;

Google Hesap Ayarları 2. Oturum Açma kısmında yer alan Şifreyi tıklayın. Böylece şifrenizi değiştirebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir şey var ki o da bu şifreniz yalnızca gmail için değil Youtube gibi başka Google ürünleri için de geçerli olacaktır, böylece oradaki şifreler de değişmiş olacaktır. Bu nedenle buralarda da yeniden oturum açmanız ve yeni şifrenizi girmeniz beklenecektir.

Şifre seçerken şifrenizin başka insanlar tarafından kolayca ele geçirilememesi için güçlü bir şifreye ihtiyacınız olacaktır. Bunun için birkaç ipucu şöyle sıralanabilir:
Öncelikle var olan banka, e-posta ya da başka hesaplarınız için aynı şifreyi seçmemeye özen gösterin. Yoksa tek bir şifreyi çözen biri, bütün hesaplarınızı ele geçirebilir. Bu tıpkı tek bir anahtarla hem evinizi, hem iş yerinizi, hem de arabanızı ele geçiren hırsızın durumuna benzer. Eğer başka başka anahtarlar kullanırsanız hırsızın işini zorlaştırırsınız.
Şifrenizde hem harf hem rakam hem de simgeleri; harfleri de büyük küçük karışık bir biçimde olacak şekilde kullanmaya özen gösterin. “Aslı1978” gibi isim ve doğum yılı birlikte şifreler almamaya çalışın çünkü hackerların ilk deneyeceği olasılıklardan bir tanesidir bu tarz şifreler. Bunun yerine yalnızca kendinizin bilebileceği cümleler kurup bu cümlelerin belli harflerinden kendinize şifreler yapabilirsiniz. Mesela “İrem’in bana söylediklerini üç günde hazmedemedim” cümlesini “İmnbnSi3gdhzDm&” gibi bir şifreye çevirebilirsiniz.

Böylece hem yeterince zor olur  hem de akılda tutmanız görece kolaylaşır. Bu bilgileri kullanarak Gmail Şifre Değiştirme yaparak hem unuttuğunuz şifrenizi yenilemeniz hem de yeni şifre alırken –ya da şifrenizi isteğiniz doğrultusunda yenilerken- daha güçlü bir şifre edinmeniz mümkündür.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu