Blog

Gmail ile Büyük Boyutlu Dosyaları Gönderme!

Gmail kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor ve Gmail ile büyük boyutlu dosyaları gönderme ile ilgili soru işaretleri de devam ediyor diyebiliriz. Bunun bir çözümü var ve bu yazımızda nasıl ilerlemeniz gerektiğini sizinle detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağız.

Büyük boyutlu dosyalar göndermek istediğinizde bir uyarı alıyorsunuz ve büyük boyutlu dosyaların Google Drive ile paylaşılması gerektiği tarafınıza iletiliyor. 25 MB’tan büyük dosyalar göndermek istediğinizde bu dosyalar otomatik olarak Drive ile paylaşılır ve e posta adresinize bir indirme bağlantısı dahil edilir. Dosya boyutu 25 MB’tan fazla olamaz ve aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde drive paylaşımı da mecburi hale geliyor.

Gmail ile Büyük Boyutlu Dosyaları Gönderme

25 Mb ve üzeri dosyaların gönderiminde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizinle paylaşacağız ve ilgili adımları takip ederek sizler de dosya gönderimini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiz. Aslında elinizin altında çok fazla alternatif var ancak sizler Gmail konusunda ısrar ediyorsanız bu adımları takip etmek durumundasınız.

blank

Gmail hesaplarınıza giriş yaptıktan hemen sonra https://drive.google.com/drive/my-drive linkine tıklamanız gerekiyor ve açılan alana ilgili dosyayı sürükleyerek bırakabilirsiniz. Taşıma işlemini yaptıktan sonra bir süre beklemeniz ve dosyanın tamamen yüklenmesi gerekiyor. Bu süreç, dosyanın boyutuna göre uzayabilir ya da kısa süre içerisinde tamamlandığı durumlar da olacaktır.

Devamında dosyayı göndermek istediğiniz kişinin mail adresini girmeniz gerekiyor ve paylaş butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan alana da mail adresini girebilirsiniz. Konu kısmına herhangi bir şey yazabilirsiniz ya da dosya ile ilgili küçük bir not düşebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız takdirde karşıdaki kişinin e posta adresine bir indirme linki gönderiliyor. Bu indirme linkini kullanarak dosyayı indirebilecek ancak burada önemli bir detay var ve gönderim yapacağınız kişinin de bir gmail kullanıcısı yani bir gmail hesabının olması gerekiyor. Aksi takdirde bu işlemi yapamıyorsunuz.

Gmail Hesabı Yoksa Neler Yapılabilir?

Gönderim yapacağınız kişinin gmail hesabı yoksa eğer bir alternatif karşınıza çıkıyor ve dilerseniz bu alternatifi de sizinle detaylı bir şekilde paylaşalım. Gönderim ekranında “Paylaşılabilir bağlantıyı al” ibaresini göreceksiniz ve gmail hesabı olmayan arkadaşınız için bu seçeneği aktif hale getirmeniz gerekiyor. Tıkladığınız anda karşınıza yine bir indirme linkli çıkacaktır. Bu linki kopyaladıktan sonra ilgili linki arkadaşınıza göndermeniz yeterli olacaktır. Tek bir tık ile dosya indirime işlemi tamamlanıyor ve sizler de aktarımı bu şekilde daha kolay bir biçimde yapabiliyorsunuz.

Büyük boyutlu dosya gönderimi her zaman için sorun olmuştur ancak Gmail dışında kullanabileceğiniz çok sayıda alternatif olduğunu da bilmenizde fayda var. Wetransfer de bunlardan bir tanesi ve artık milyonlarca insan bu araç ile birlikte gönderimlerini gerçekleştiriyor. Az önce de dile getirdiğimiz gibi Gmail kullanımında ısrarcı davranıyorsanız eğer sizlere iki farklı yöntem sunduk ve bu yöntemler sayesinde de süreci tamamlayabiliyorsunuz.

Neden Gmail?

Tüm bu kısıtlamalara rağmen insanlar neden Gmail’i tercih ediyor diye düşünebilirsiniz. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi kesinlikle güvenilir bir yöntem olmasıdır ve bununla birlikte daha hızlı bir süreç sunduğu için de insanlar Gmail’i tercih ediyorlar. 25 MB ve üzeri dosyalar için izlemeniz gereken adımları eksiksiz bir şekilde uyguladığınız ve takip ettiğiniz takdirde gönderimde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Karşı tarafın Gmail hesabı yok ise ikinci adımı izlemeniz gerekecektir. Aktarım süresi hakkında bir bilgi vermek mümkün değil, bu yüzden deneyerek görmeniz daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu