Mobil

Gizliden Mesaj Atma

İnsanlar kullanmış oldukları cep telefonlardan karşı tarafa mesaj gönderdiklerinde telefon numaralarının görünmesini istemeyebilir. Bu genellikle çeşitli kampanya mesajları ya da istenmeyen içerikler gönderilmek istenildiğinde başvurulan bir yöntemdir. Gizli mesaj gönderme işlemlerini Android ve IOS işletim sistemlerini kullanan cep telefonlarından yapabilirsiniz.

Vodafone Gizli Mesaj Gönderme

Kullanmış olduğunuz akıllı cep telefonunda kullanılan işletim sistemi ne olursa olsun karşı tarafa numaranız görünmeden mesaj gönderebilirsiniz. Aynı şekilde telefonunuzun gizli numaralardan mesaj almasını da kapatarak size gizli numara ile mesaj gönderilmesini önleyebilirsiniz. Vodafone hattınız ile gizli mesaj gönderebilmek için, cep telefonunuzda mesajlar bölümüne giriş yaparak, metin yazma bölümüne telefon numaranızı 10 haneli olarak yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra iletmek istediğiniz mesaj metninin yazmalısınız. Yazdığınız mesajı 4040 numarasına SMS olarak gönderdiğinizde mesajının karşı tarafa 4040 numarasından gelmiş olarak görünecek ve siz numaranızı gizleyerek mesaj göndermiş olacaksınız.

blank

Gizli Mesajları Yanıtlamak

Sizin numaranızı gizleyerek mesaj gönderdiğiniz gibi başkaları da sizlere gönderebilir. Telefonunuza gizli bir mesaj geldiyse bu mesajı okuyabilmeniz için telefonunuza iki adet mesaj gelecektir. Gelen ilk mesajda sistem tarafından size 6 haneli bir kod gönderilecektir. Hemen gelen ikinci mesajda ise metin içeriğini görebileceksiniz. Gelen mesaja cevap verebilmek için, size gelen birinci mesajdaki 6 haneli kodu kollanarak cevap verebilirsiniz. Telefonunuz mesaj bölümü metin alanına 6 haneli kodu yazın ve boşluk bırakarak cevap yazınızı yazın. Yazdığınız mesajı 4040 numarasına gönderin ve gönderdiğiniz mesajda sizin numaranız karşı tarafın telefonunda görünecek ve mesajın sizin tarafınızdan cevaplandırıldığı bilinecektir.

Gizli Mesaj Almayı Engellemek

Çoğu zaman kim tarafından gönderildiğini bilmediğiniz birçok gizli numaralı mesajlar rahatsızlık oluşturmaktadır. Bu gizli mesajları engelleyebilmek için telefonunuzda birkaç işlem yapmanız yeterlidir. Engelleme yapabilmek için telefonun mesajlar bölümünde, metin alanına “YASAKLA” yazıp boşluk bıraktıktan sonra size gelen ilk mesajdaki 6 haneli kodu yazmalısınız. Hazırladığınız mesajı 4040 numarasına SMS olarak gönderdiğinizde gizli mesaj almanız yasaklanacaktır. Tüm kullanıcılardan gizli mesaj olmayı engellemek için “YASAKLA TUM” yazarak 4040 numarasına göndermeniz yeterlidir. Size gizli olarak gönderilen mesajlar artık ulaşmayacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu