Mobil

Gizli Numara Kapatma

Gün içinde cep telefonumuza kimden geldiği bilinmeyen birçok çağrı gelebilir. Bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için telefonumuzu gizli numaraya kapatmamız gerekmektedir. Peki, gizli numara kapatma işlemlerini nasıl yaparız gelin beraber inceleyelim. Öncelikle Turkcell, kullananlar için operatör’den gizli numara kapatmayı anlatalım;

Turkcell abonelerine özel olarak gizli numara engelleme hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için öncelikli olarak yapmanız gereken işlem gms operatörünüzün müşteri hizmetlerini aramak veya telefonunuzun arama kısmına gelerek *253# tuşuna bastıktan sonra arama yapmanızdır. Artık Turkcell hattınıza gelen gizli numaralar sizi aradığında çağrı kabul edilmeyecektir.

Not: Fakat bu hizmet yurtdışından yapılan aramalar için geçerli değildir.

Vodafone Gizli Numara Kapatma

Vodafone’da ise gizli numara kapama çok kolaydır. Öncelikle Gsm servisinizin gelen özel çağrıları kapatmak için bir kaç yöntemini inceleyelim. İlk olarak online self servis özelliği ile gizli numara kapamayı internet üzerinden yapabilirsiniz. İkinci yöntem ise sesli yanıt sistemidir bu sistem sayesinde direkt arama yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak ise SMS üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Gelin size SMS üzerinden açma ve iptal etme işlemlerini anlatalım.

İlk olarak SMS yazma bölümüne gelerek büyük harflerle (GIZLI AÇ ) yazıyoruz ve 7046’ya mesaj atıyoruz.  Turkcell’de yaptığımız açıklamada belirttiğimiz gibi bu hizmet yurt dışından gelen çağrıları ve santralden gelen çağrıları kapsamamaktadır. Vodafone bu hizmeti müşterilerine ücretsiz sunmaktadır.

 Türk Telekom Gizli Numara Kapatma

Türk Telekom eski adı ile Avea bu hizmeti senelerdir kendi abonelerine ücretsiz olarak sunmaktadır. İsteyen aboneler çok kolayca istenmeyen numaraları veya gizli gelen numaraları engelleyebiliyor. Peki, Bu işlemi nasıl yapıyoruz? Eğer istemediğiniz numaralardan çağrı kabuletmek istemiyorsak Vodafone’da yaptığımız gibi SMS yöntemi ile kolay bir şekilde gizli numara kapama işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Türk Telekom’un gizli numaraları kapatma servisini kullanamk için birçok seçenek bulunmaktadır. İlk yöntem SMS yöntemidir telefonunuz arama ekranına gelip *253# basmanız yeterli olacaktır. Böylece gizli numaraları kapatmış oluruz. Diğer bir yöntem ise direkt müşteri hizmetleri numarasını aramak böylece çıkan müşteri temsilcisine gizli numara kapama işlemini hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Gizli Numara Açma

Peki, eğer kapattığımız gizli numara ayarlarını geri açmak istersek nasıl yapacağız sorunun cevabına gelirsek.

Türkcell; Bu işlemi yapmak için #253# basıp arama yaparsanız yaptığınız işlemler geri alınacaktır.

Türk Telekom’da ise; *253# tuşlarına basıp arama yaparsak yapmış olduğumuz kapama işlemi geri açılacaktır.

Vodafone’da ise; SMS yazma bölümüne gelin ve (GIZLI KAPAT) yazıp 7046’ya mesaj atmanız yeterli olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

  1. vodafone da bulamadım ne yapacağımı lütfen yardım edin bulursanız e posta olarak yazabilirmisiniz çok önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu