Mobil

Gif Nedir, Nasıl Yapılır?

Amerikalı bilgisayar uzmanları tarafından 15 Haziran 1987’de geliştirilen bitmap görüntü formatı olarak tanımını yapabileceğimiz gifler, hareketli resim olarak da tanımlanıyor ve hatta birçoklarımız bu şekilde biliyoruz. Gif nedir, nasıl yapılır? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermek adına buradayız ve sizler de hiçbir ücret ödemeden kolayca gif yapabileceksiniz.

Sosyal medya ile birlikte gif kullanımının daha yoğun bir şekilde gerçekleştiğini de belirtmek gerekiyor. Yeni dönemde bu format biçimi ile daha sık karşı karşıya geliyoruz ve hatta akıllı telefonlarımızda kullandığımız birçok uygulamada da bu format yer almaktadır. Dilerseniz hangi alanlarda kullanıldığını da inceleyip, devamında nasıl yapıldığına hep birlikte göz atalım.

Gif Hangi Alanlarda Kullanılır?

Logo ve reklam bannerları için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyoruz. Firmalarınızın reklamını online dünyada daha etkileyici ve daha dikkat çekici bir şekilde yapabilmek adına sizler de bu formattan yararlanabilirsiniz. Çok kaliteli işlere imza atmak mümkün ancak ücretsiz siteleri kullanarak bunu yerine getirmeniz ne yazık ki çok da kolay olmayacaktır.

Animasyonların yanı sıra özel video çalışmaları için de yine giflerden faydalanabilirsiniz ve bu sayede yaptığınız işi de daha dikkat çekici hale getirme şansı elde edeceksiniz. Giflerin sunduğu avantajlar da çok fazla ve bir videoyu sıkıştırmak için saatlerinizi harcarken, gifler ile birlikte zamanı lehinize çevirebiliyor ve dosya boyutunu da olabildiğince küçültüyorsunuz. Şimdi dilerseniz nasıl gif yapabileceğinize ve hangi sitelerden hizmet alabileceğinize de yine hep birlikte göz atalım ve bu konuda da sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

blank

Gif Nasıl Yapılır? Hangi Adreslerden Yardım Alabilirim?

  • Giphy, ücretsiz hizmet alabileceğiniz en profesyonel ve en güvenilir adreslerden bir tanesidir. Hazır şablonları kullanarak sitenin yönlendirmeleri doğrultusunda sizler de gif çalışmalarınızı başlatabiliyorsunuz. Kategorilerin sayısı çok fazla ve bu da zengin bir yelpazeyi gün yüzüne çıkartıyor. Buraya yükleyeceğiniz video, saniyeler içerisinde gif formatına dönüştürülüyor ve kaydetmeniz için bir seçenek karşınıza çıkıyor. hiçbir ücret ödemeden sizler de gif yapabilir ve dilerseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak etkileşimi arttırabilirsiniz.
  • Imgflip de yine ücretsiz olarak hizmet alabileceğiniz popüler gif yapma sitelerinden bir tanesidir. Oldukça kolay bir süreç karşınıza çıkıyor ve yüklemek istediğiniz videoyu siteye yükleyerek oluştur butonuna basıyorsunuz. Saniyeler içerisinde gifiniz hazır hale getiriliyor ev dilediğiniz platformda paylaşım yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda Vimeo ve Youtube gibi popüler adreslerden url kopyalayarak da yükleme işlemi yapabiliyorsunuz ve diğer sitelerde olmayan bu özellik sayesinde süreci kolaylaştırmak da mümkün hale geliyor.
  • Son olarak Imgur’dan da bahsetmek istiyoruz. Video yükleme işleminde 15 dakikadan daha kısa videolara izin veriliyor ve hazırlanan giflerin boyutu da bir hayli yüksek oluyor. Dilerseniz sıkıştırma programı kullanabilir ya da yine ücretsiz sitelerden hizmet alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bahsi geçen adresleri kullanarak sizler de dilediğiniz videodan kesitler alabilir ve gif yapımı için adımlarınızı atabilirsiniz. Üye olmanıza ya da herhangi bir ücret ödemenize gerek yok ve daha da önemlisi gif yapmak için saatlerinizi harcamak zorunda değilsiniz.

Yukarıda bahsi geçen sitelerin yanı sıra birçok farklı gif yapma adresi de mevcut ancak sizlere sunduklarımız en popüler olanlar ve kullanım kolaylığı sağlıyor olması da yine bu adreslerini bir adım öne taşıyor ve tercih edilir hale getiriyor. Dilediğiniz an sitelere giriş yapabilir ve video yükleme işlemi sonrası sizler de ilgili kesitleri bilgisayarlarınıza gif formatında kaydedebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu