Blog

GG Ne Demek?

Dijital çağ ve sosyal medya ile birlikte kelime haznemiz her geçen gün biraz daha genişliyor. GG ne demek başlığı altında sizlere özel bir terimden bahsedeceğiz ve eğer oyun dünyasında aktif bir kimliğe sahip iseniz bu kısaltmanın anlamını da biliyor olmalısınız.

Gamer adını verdiğimiz oyun tutkunları bu işi ciddiye almaya devam ediyorlar ve online oyunlar ile birlikte hayatını idame ettiren, yani para kazanan binlerce oyun sever var.

Henüz bu seviyeye ulaşmamış olabilirsiniz ancak emin olun çok büyük rakamlar söz konusu ve kendi içinde bir sektör olduğunu da belirtmek gerekiyor. İşte tam da bu sektörün içinden gelen ve birçok oyun severin kullandığı bir terim ile karşınızdayız. GG kısaltmasını sizler de çok sık duyuyor olmalısınız ancak bu kez anlamının ne olduğuna bakacak ve sizleri de bilgilendireceğiz.

GG Kelime Anlamı Nedir?

Good Game yani iyi oyun ve hatta güzel oyun anlamında kullanılan bir kısaltmadır. Kelime anlamı tam olarak budur ve online oyunlarda chat bölümünde bunu çok sık göreceksiniz. Oyun severlerin kendi yarattıkları çok sayıda terim var ve gg de bunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Takım arkadaşınız güzel bir hamle yaptığında ya da oyunu kazandırdığında sizler de GG tepkisi ile onu tebrik edebilirsiniz. Oyun severlerin aşina olduğu bir kısaltma ancak binlerce insan bu kısaltmanın ne anlama geldiğini henüz bilmiyor olabilir. Buna benzer çok sayıda terim ve kısaltma bulunuyor ve bu dünyaya adım attığınızda sizler de yavaş yavaş öğrenmeye başlıyorsunuz.

Peki ya kötü oyun? Takım arkadaşınız hiç beklemediğiniz bir hata yaptı ve oyunu kaybetmenize neden oldu. İşte tam da bu an BG kısaltmasını kullanabiliyorsunuz. Bu da Bad Game’nin kısaltması olarak karşımıza çıkıyor ve yine oyun dünyasında sıkça karşımıza çıkan terimlerden bir tanesidir. Beğendiğinizi ya da memnun kalmadığınızı uzun uzun ifade etmek yerine sizler de kısaltmalara başvurabilirsiniz.

Yalnızca takım arkadaşlarınıza değil, rakibe karşı da kullanabilirsiniz. Herhangi bir hile durumu söz konusu ise ya da pusuya yatan birileri varsa BG tepkisi gayet yerinde ve uygun olacaktır.

GG’nin Geçmişi

Starcraft ile başlayan bir süreçten bahsediliyor ancak Türk oyun severler için Age Of Empires dönemi geçerli…

GG’nin Tarihi

GG ne demek sorusuna yanıt ararken, tarihine bakmamak garip olur, nereden çıktı, nasıl bu kadar yayıldı? Yurt dışında birçok şey söylenmekte Starcraft ile başladı ya da biz bunu Age of Empires 2’den beri kullanıyoruz gibi. Tartışma büyük anlayacağınız. Çok köklü bir geçmiş olarak bakmak gerçekten mümkün ve zaten oyun severler de bize hak verecektir diye düşünüyoruz. Bu keyifli sektörde yer alıyorsanız eğer bu terimlere aşina olduğunuzu düşünüyoruz.

GG ile birlikte BG de gayet dikkat çekici kısaltmalardan biri ve bir de oyun gg’de kavramı söz konusu. Peki bu ne demek oluyor? Tur ya da el olarak nitelendirilen bir deyim olarak biliniyor ve tanımı yapılıyor. Oyun dünyası gerçekten keyifli ve yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi çok sayıda farklı kelimenin yanı sıra terim ile de karşı karşıya geliyoruz. Bazılarınız bunları ilk kez duyuyor olabilir ancak sayfamızı takip ederseniz eğer oyun dünyasındaki diğer kısaltmaları ve popüler terimleri de sizinle paylaştığımızı göreceksiniz. Bu terimler ve kısaltmalar ile birlikte chat odasında da çok fazla zaman kaybı yaşamamış oluyorsunuz ve daha cool bir tavır sergileme şansı elde ediyorsunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu