Oyun

FPS Nedir? Ne Demek? Nasıl Ölçülür?

“Gamer” ların en sık karşılaştığı ve yakından tanıdığı bir terim olan FPS, bilinen adı ile ‘’Frame Per Second’’ olarak karşımıza çıkıyor. Basit bir genelleme yapacak olursak eğer, oynadığınız oyunlarda sahip olduğunuz donanımsal sistemin yeterliliği ve oyun kalitesine olan etkisinden bahsetmek mümkündür. İşlemciniz ve ekran kartınız yeterli ise ilgili oyunu donmadan ya da oyun severlerin tabiri ile kasmadan oynamak mümkün ancak elbette sadece bunlar yeterli değildir. Fps; Saniyelik görüntü sayısı şeklinde tanımlanıyor ve bir saniye içerisinde ekrana yansıtılan kare sayısı ya da alanı olarak da tanımlamak mümkündür.

Bilgisayar oyunu tutkunları için en önemli detaylardan bir tanesi hiç şüphesiz oyunun akıcılığı ve hızıdır. Bir oyunu oynarken sürekli olarak donma sorunu yaşıyorsanız eğer o oyundan keyif almanız da pek mümkün olmayacaktır. Donanım sisteminin ya da bir bilgisayarın ekran kartı, ram, işlemci ve daha birçok birimini ele alan ve ölçeklendiren saniyedeki kare sayısına FPS, yani ‘’Frame Per Second’’ adını veriyoruz.

Fps sayısının yüksek olması oyun severler için önemli bir detaydır ve Fps ne kadar yüksek ise yakalanacak olan kare sayısı da bir o kadar yüksek olacaktır. Temiz bir görüntü elde edebilmek ve oyun keyfini üst seviyelere taşıyabilmek adına bu detaya ekstra dikkat etmeniz ve hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

blank

FPS, Ölçülebilir Bir Değer midir?

FPS değerini elbette ölçebilirsiniz ve bu konuda hizmet alabileceğiniz çok sayıda ücretsiz program olduğu gibi yine ücretsiz olarak hizmet veren web siteleri de mevcuttur. Şu an için en popüler olan isimlerden ve sizlerin de sık sık duyduğu markalardan biri olan ‘’Fraps’’ isimli paket program, çok daha fazla tercih ediliyor ve yine birçok kaynakta da bu ismi görebiliyorsunuz.

fraps com resmi web sitesini ziyaret ederek sizler de download işlemini gerçekleştirebilir ve ölçümlemelerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. İndirme işlemi sonrası kurulumu da gerçekleştirmeniz gerekiyor ve bu süreç tamamlandıktan sonra oyun oynarken sağ üst köşede ilgili değerleri an be an görüntülüyor olacaksınız.

İşlevsel ve kolay takip edilebilir bir sisteme sahip ve birçok kullanıcı da genellikle bu programı tercih ediyor. FPS değerlerinin ekran görüntüsünü anlık olarak alabilir ve hatta bilgisayarlarınıza da kaydedebilirsiniz.

Oyun kalitesini arttırmak adına bu değerler elbette büyük bir önem taşıyor ve birçok oyun sever de bu konuda bilgi sahibidir.

“İdeal FPS Değeri” Gibi Bir Ölçeklendirme Mümkün müdür?

FPS değeri, sahip olduğunuz donanımsal güce bağlı olarak elbette değişiklik gösterecektir. Güçlü bir bilgisayar ile devam ettiğinizde oyunlardan alacağınız keyif de daha fazla olacaktır. Zayıf bir bilgisayar ise ne yazık ki tatmin edici olmayacaktır.

Birçok kaynakta uygun Fps değeri ile ilgili yazılar yer alıyor ve bu yazılardan derlediğimiz yorumlamaları da sizinle paylaşmak istedik… ‘’25’’ ideal değer olarak belirlenmiş durumda ve Fps değerinin 25 olduğu durumlarda sizler de bir oyunu rahatlıkla oynayabiliyorsunuz ancak bu rakamın üzerine çıkılabildiği takdirde oyun performansı elbette çok daha kusursuz bir hal alacaktır.

İlginç bir araştırma söz konusu ve bu araştırmaya göre göz ve beyin, 1 saniye içerisinde 10 görüntüyü bağımsız olarak işleyebiliyor. Görsel açıdan daha etkileyici bir oyun ya da filme adım atmak istiyorsanız eğer FPS değerinin olabildiğince yüksek olması tavsiye ediliyor ve az önce de dile getirdiğimiz gibi bu değerlere ulaşabilmek için güçlü bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Yüksek fps alabilmek için yardımcı programlar da kullanabilirsiniz ya da en doğru yöntem olan sistem yükseltmeleri de tercihiniz olabilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu