BilgisayarYazılım

Flash Bellek Virüs Temizleme Yöntemleri

Bilgisayar ve telefon kullanıcılarının yaşadığı sorunlara değinmeye devam ediyoruz ve bu yazımızda da flash bellek virüs temizleme başlığını ele alacağız. Bu ürünleri hangi bilgisayarda kullandığınız elbette önemli ya da hangi dosyaları bu ürünlerde sakladığınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor.

Dijital dünya ne yazık ki virüs ağına dönüşmüş durumda ve dikkatsiz bir kullanım neticesinde sizler de dosyalarınızı kaybedebilir ya da virüs sorunu ile baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Antivirüs programları elbette en büyük yardımcımız ancak kimi zaman işe yaramadıkları durumlar da olabiliyor. Peki bu tür bir sorun ile karşı karşıya geldiğimizde neler yapabiliriz? Dilerseniz bu adımları hep birlikte takip edelim ve soru işaretlerini de ortadan kaldıralım.

Malwarebytes ile Flash Bellek Virüs Temizleme

Flash bellek kullanıcılarının en çok tercih ettiği ücretsiz programlardan bir tanesi ile karşınızdayız. Download işlemini birçok farklı adres üzerinden sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz ve indirme tamamlandıktan hemen sonra uygulamaya giriş yaparak sol üst kısımda yer alan Scan butonuna tıklamanız gerekiyor. Taama kısa süre içerisinde başlatılıyor ve uygulama herhangi bir virüs bulduğu takdirde silmek için sizden onay istiyor. Bu detay gerçekten önemli çünkü bazı programlar sormadan silme işlemi yapıyor ve bu da önemli dosyalarınızı kaybetme ihtimalini daha güçlü hale getiriyor. Saniyeler sürecek tarama neticesinde sizler de daha temiz bir flash bellek elde edebiliyorsunuz. Tavsiye ettiğimiz programlardan bir tanesi olduğunu da bir kez daha belirtmek isteriz.

Komut Yöntemi ile Flash Bellek Virüs Temizleme

Başlat sekmesi üzerinden çalıştır seçeneği ile birlikte sizler de komut ekranına kolayca ulaşabilirsiniz. Bu ekrana cmd yazdıktan sonra onay verin. Devamında ise attrib /d /s -h -r -s -a e:*.* komutunu girmeniz gerekiyor. Sürücü yolu değişiklik gösterebilir ve ilgili komutta bu değişikliği kolayca yapabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından yapmanız gereken şey ise flash bellek içerisinde yer alan dosyaları bilgisayarınıza aktarmanız gerekiyor ve sonrasında biçimlendirme işlemini yapacaksınız. Kısayol virüsü adını verdiğimiz ve sıkça karşı karşıya geldiğimiz virüsü temizlemenin en kolay yolu da budur.

blank

Freecommander

Sektörün en popüler programlarından bir tanesi ile karşınızdayız ve flash bellek kullanıcıları için özel tasarlanmış olan bu uygulama sayesinde sizler de virüs sorunundan kısa süre içerisinde kurtulmuş olacaksınız. Programı herhangi bir download sitesini kullanarak indirebilirsiniz ve kurulumu tamamladıktan sonra yapmanız gereken işlem ise oldukça basittir.

Bu programın sunduğu en önemli avantajlardan bir tanesi, flash bellek içerisinde yer edinmiş ve hiçbir şekilde silinmeyen olan virüs dosyalarını tek bir tık ile silmenize yardımcı oluyor olmasıdır. Dilerseniz dosyalarınızı daha temiz bir alana aktarabilir ve tarama sürecini de daha güvenli bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Freecommander, genellikle silinmeyen dosyaları silmek için tercih ediliyor ev bu konuda fazlasıyla başarılı bir program olduğunu da belirtmek gerekiyor. İndirme işlemi için ya da programı kullanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok ve tamamen ücretsiz bir uygulama olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu yazımızda sizlere flash bellek virüslerinden kurtulabilmenize yardımcı olacak olan birtakım programlar ve yöntemler sunduk. Adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de virüs sorunundan kurtulacak ve daha temiz bir ürüne sahip olacaksınız. Bahsi geçen programlar ile birlikte sık sık denetleme yapabilir ve virüs kontrolünü de sağlayabilirsiniz. Flash belleklerinizi hangi bilgisayarda kullanırsanız kullanın hemen sonrasında bir denetleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu