Blog

Firefox Tarayıcıda Yazarken Arama Özelliği Nasıl Kullanılır?

İnternet denildiğinde akla ilk olarak internet tarayıcıları geliyor. Zira özellikler bireysel kullanıcıların internet kullanımı gerçekleştirebilmeleri için mutlaka bir tarayıcıya ihtiyaçlarının olması ve internet teknolojilerinin de giderek yaygınlaşması bu alanda internet tarayıcılarına gösterilen öneminde artmasına neden oluyor. Haliyle bu durum kullanıcılar tarayıcılar arasında da yeni bir rekabet ortamının oluşmasına da neden olmakta. Söz konusu rekabet ortamında öne geçmek için birçok tarayıcının da sürekli olarak yeni özellikler kazandığını biliyoruz. Kullanıcılara sunulan bu özelliklerle beraber tercih edilen tarayıcılar arasına girmek isteyen birçok tarayıcı arasında en önde gelenler ise Google, Mozilla ve Edge tarayıcılar oluyor. Son dönemde içlerindeki yarış bir hayli kızışan tarayıcılar arasında yavaş yavaş kendisine yer edinmeye başlayan Mozilla Firefox tarayıcılarında rakiplerini geride bırakmak için sürekli olarak yeni güncellemeler aldığını da biliyoruz. Bu noktada son olarak ise Firefox tarayıcı Google üzerinde kullanılan yeni bir sisteme de geçiş yaptı. Yazarken arama özelliği olarak bilinen bu özellik sayesinde aradığınız kelimeleri tamamlamadan tarayıcı karşınıza arama tahminlerini getirebiliyor. Tabi söz konusu özelliği kullanmak için belli başlı ayarlamalar da yapmak gerekiyor. Zira söz konusu özellik tamamen kullanıcının isteğine bırakılmış. Yani ayarlar üzerinden kolayca özelliği açıp kapatabiliyorsunuz. Peki bu ayarları nasıl yaparız? İnceleyelim

  • Öncelikle Firefox tarayıcılar üzerinden bu ayarları yapmak için oluşturulmuş olan ayar menüsüne giriş yapmanız gerekecek. Bu işlem için ise kısa bir yöntem kullanacağız. İlk olarak tarayıcımızı başlatıyoruz.

yazarken-arama-yapma

  • Ardından ise tarayıcı adres satırına “about : preferences # advanced” adresini basıp aratma yapmamız gerekiyor. Söz konusu aramadan sonra ise erişilebilirlik sekmesinin hemen altında yer alan “yazmaya başlamadan önce arama yapma” özelliğine tik atmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu