Blog

Firefox Otomatik Yenileme Nasıl Kapatılır?

Son dönemde Google tarayıcıların en büyük rakiplerinden birinin Firefox tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemde epey bir güncelleme alan ve aldığı güncellemelerle beraber sürekli olarak yenilenen Firefox tarayıcı, son 48 güncellemesi ile beraber artık diğer tarayıcılarda olmayan birçok yeni özellikte almaya başlamıştı. Bir dönem görüntülü konuşma eklentisi bile alacağı da açıklanan tarayıcı son aldığı güvenlik güncellemeleri ile beraber dosya indirmesi konusunda Google’ı bile geride bırakacak 5 katmanlı korumaya geçtiğini de açıklamıştı. İşte bu şekilde tarayıcıya eklenen yeni ayarlardan bir tanesi de yenileme kontrol ayarları. Normal şartlar altında hit sayılarını yükseltmek için bazı sitelerin sürekli olarak tarayıcı sayfasını yenilerek kullanıcının bağlantıyı yeniliyor gibi göstermesinin önüne geçen özellik sayesinde artık internet tarayıcınızın web siteleri tarafından da yenilenmesinin önüne geçebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanmak ve ayarları düzenlemek için Firefox menüsü de kullanmanız gerekli. Peki, Firefox menüsü üzerinden hangi ayarları yapmamız gerekiyor? Bakalım.

  • Öncelikle bu işlem için tarayıcınızı açmanız gerekiyor. Mozilla tarayıcınıza girdikten sonra ise adres satırına “about : preferences # advancedifadesini yazmanız gerekiyor. Böylelikle doğrudan Mozilla yenileme menü ayarları sayfasına da ulaşmanız mümkün olacak. Şimdi ise sol menüde açılan ayar sekmeleri üzerinden Genel sekmesine tıklamanız gerekiyor. Genel sekmesine girdikten sonra ise buradan yenileme ayarlarını kapatmanız gerekiyor.

sayfa-yenilemeyi-kapatma

  • Bunun için ise genel sekmesini seçtikten sonra ekranın sağ kısmında gösterilen “erişilebilirlik” menüsü üzerinden de “siteler sayfalarını yönlendirmek ve tazelemek istediğinde beni uyar” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Söz konusu ayarı aktif hale getirdiğinizde ise size uyarı gelmeden her hangi bir yenile işlemi yapılamıyor. Böylelikle ekstra yükleme sorunlarından da kurtulmuş oluyorsunuz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu