Sosyal Medya

Facebook’ta Sürekli Karşılaşılan Arkadaş Önerilerini Kapatma

Facebook, her ne kadar eski popülaritesine sahip değilmiş gibi görünse de bazı kesimlerce yine en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook arkadaş önerisi kapatma işleminden söz edeceğiz ancak bununla da kısıtlı kalmayı düşünmüyoruz.

Yeni arkadaşlıklar kurabileceğiniz ve yeni insanlarla iletişime geçebileceğiniz büyük bir mecra. Milyonlarca kullanıcı ile birlikte gerçek bir paylaşım ve iletişim ağı. Henüz bir hesabınız yoksa sizler de hiçbir ücret ödemeden kendinize hesap açabilir ve arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz.

Facebook Arkadaş Önerilerini Kapatma

Arkadaş listenize bağlı olarak sizlere bazı öneriler yapılıyor. Arkadaş önerisi ile birlikte hesaplarınızı daha kalabalık hale getirmek mümkün ancak bu bazen can sıkıcı da olabiliyor. Sürekli olarak gelen önerilerden sıkıldıysanız sizler de bu bildirimleri kapatabilirsiniz. Dilerseniz nasıl yapacağınızı ve hangi adımları takip etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde inceleyelim ve konu hakkında sizlere de bilgi vermeye çalışalım.

Bildirimleri Nasıl Kapatırım?

 • Facebook sitesini açalım.
 • Ekranın sağ üst kısmında yer alan menü butonuna dokunalım.
 • Açılan menü üzerinden ayarlar ve gizlilik butonu ile devam edelim.
 • Sol kısımda bildirimler seçeneği yer alıyor olacaktır.
 • Tanıyor olabileceğin kişiler seçeneğine tıklayalım.
 • Bildirimlere izin ver seçeneğini pasif hale getirelim.

Bu işlemi eksiksiz bir şekilde uyguladığınız ve bu adımları takip ettiğiniz takdirde sizler de bir daha arkadaş önerisi bildirimi almayacaksınız. Yapmanız gereken şey gayet basit ve bunun yanı sıra mobil üzerinden de bu işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz.

facebook-arkadas-onerilerini-kapatma

Mobil Üzerinden Bildirimleri Kapatma:

 • Facebook uygulamasını açalım ve hesaplarımıza giriş yapalım. Üst kısımda yer alan menü butonuna tıklayalım.
 • Ayarlar ve gizlilik seçeneği ile devam edelim.
 • Bildirimler sekmesinin hemen altında yer alan bildirim ayarları butonuna tıklayalım.
 • Tanıyor olabileceğini kişiler seçeneğini seçelim.
 • Açılan pencere üzerinden bildirimlere izin ver seçeneğini pasif hale getirelim.
 • Artık hiçbir şekilde arkadaş önerisi almayacaksınız ve bu işlemi mobil uygulama ile yapabiliyor olmak da harika bir detay.

Arkadaş Önerisi Nedir, Neye Göre Yapılır?

Facebook, arkadaş listenizi daha kalabalık hale getirmeniz ve yine daha fazla insan ile irtibata halinde olmanız için sizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Arkadaş listenize göre sizlere tanıyor olabileceğiniz kişiler tavsiye ediliyor. Harika bir algoritmadan söz etmek mümkün ve ortak arkadaşlarınız ile bağlantı kurularak bu tür bir öneri yapılıyor. Sizler de listenizi daha kalabalık hale getirmek ve daha fazla arkadaşa sahip olmak adına bu önerileri kabul edebilir ve ekleme talebi oluşturabilirsiniz. Eğer bu sizleri rahatsız ediyorsa ya da sürekli öneri almak istemiyorsanız yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Facebook, bu tür öneriler ile birlikte aslında etkileşimi de daha kolay ve hızlı hale getirmeyi hedefliyor. Bunu mümkün kılan uygulamalardan biri ve bu sayede sizler de tek tek arama yapmak durumunda kalmıyorsunuz. Bu arada önerilerine bakarsanız eğer en az 2-5 ortak arkadaşınızın olduğunu ya da benzer sayfaları takip ettiğinizi göreceksiniz. Az önce de dile getirdiğimiz gibi Facebook bu doğrultuda öneri yapıyor ve aslında ortak noktalarınızın olduğu insanlar ile karşılaştırıyor. Bilmeniz gerekenler şimdilik bu kadar ve zaten detaylı bir inceleme yapıp biraz da kurcaladığınızda öneri kısmını sizler de daha iyi anlamış olacaksınız. Facebook kullanıcıları için aktaracaklarımız şimdilik bu kadar.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu