Sosyal Medya

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Sosyal medyadaki hesaplarınızın güvende olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer bu konuda gerekli önlemleri almazsanız ne yazık ki çalınma gibi sorunlar ile karşı karşıya gelme ihtimali de bir hayli yüksektir. Facebook hesabım çalındı, nasıl geri alabilirim? Sorusuna yanıt vermeden önce dilerseniz alabileceğiniz önlemleri hep birlikte inceleyelim ve daha güçlü bir koruma detayı ile hesaplarınızı güvence altına alalım.

Facebook hesap çalınması emin olun bu mümkün ve özellikle belirleyeceğiniz şifreler konusunda çok daha hassas ve çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Dilerseniz bu önlemleri maddeler halinde inceleyelim ve sizinle de paylaşmış olalım.

Facebook Hesap çalınmasına Karşı Önlemler

Şifre belirlerken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. Şifrenizi olabildiğince uzun tutun ve bu sayede tahmin edilmesini de daha güç hale getirecek ve hesaplarınızı da bir şekilde koruma altına almış olacaksınız.

Şifrenizi oluştururken sadece rakamlardan değil, aynı zamanda harflerden ve özel karakterlerden oluşturmaya özen gösterin. Bu tür detaylar, şifrenin tahmin edilebilirliğini daha güç hale getiriyor ve hesaplarınızı da büyük ölçüde koruma altına alıyor.

E-posta bilgisi önemli ve bu bilgiyi gizli tutmanız yine sizlerin lehine olacaktır.

Facebook hesabınızın bağlı olduğu yani kayıt olurken kullandığınız mail adresinizin şifresini de güçlendirmeye özen gösterin.

Facebook hesaplarınıza mutlaka bir cep telefonu numarası tanımlatın ve elbette bu numara size ait olacaktır. Çalınma riskini ortadan kaldıracak en önemli unsurlardan bir tanesi de kesinlikle budur.

Şimdi dilerseniz ana konumuza dönelim ve çalınan hesaplarınızı nasıl ya da ne şekilde geri alabileceğinize de hep birlikte göz atalım.

facebook-hesabim-calindi-nasil-geri-alabilirim
facebook-hesabim-calindi-nasil-geri-alabilirim

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

www.facebook.com/hacked bağlantısına tıklayın ve “Hesabım bir başkasının eline geçti” butonuna tıklayın.

Facebook’un sizi tanıyabilmesi ve hesabın size ait olduğunu tespit edebilmesi için gerekli tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor.

Bununla birlikte hesabınıza ait şifreyi de girmelisiniz.

Şifre sıfırlama işlemi için size ait mail adresine bir kod gönderilecek ve sizler de bu kod ile işlem yapacaksınız.

Devamında ise hesabını güvene al butonuna tıklamanız gerekiyor.

Son aşamada ise Facebook hesaplarınız için yeni ve daha güçlü bir şifre belirlemeniz gerekecektir. Sistem de bu konuda sizlere yardımcı oluyor.

Bu adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde sizler de hesaplarınızı geri almış olacaksınız.

Bunun dışında alternatif bir yöntem bulunmuyor ancak birtakım uyarılarımız var ve dilerseniz bir alt başlıkta da bu uyarılara yer verelim.

Facebook Hesap Kurtarma Programları

Bu tür bir başlık ya da tavsiye gördüğünüzde kesinlikle itimat etmemelisiniz. Böyle bir program yok arkadaşlar ve size sunulan programların tamamı zararlı yazılım olarak cihazlarınızı kısa süre içerisinde ele geçirecektir. Facebook, hesaplarınızı geri alabilmeniz için sizlere resmi ve legal yollarla yardımcı oluyor ve bu programlara başvurmak emin olun yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi olacaktır.

Hesap kurtarma programları adı altında sunulan programların sayısı bir hayli fazla ancak içerik olarak boş olduklarını da hatırlatmak gerekiyor. İncelemelerinizi yaparsanız eğer yorumların büyük bir kısmının olumsuz olduğunu sizler de fark edeceksiniz. Ne yazık ki hesap çalmak ya da birilerinin şifrelerini öğrenmek adına bu tür zararlı yazılımlar üretiliyor ve piyasaya sürülüyor.

Facebook hesap çalınması durumunda pek bir fayda sağlamayan bu programlar, tam aksine hem cihazlarınızı hem de kişisel bilgilerinizi kısa süre içerisinde ele geçiriyor ve dağıtımını da daha kolay hale getiriyor diyebiliriz. Problem yaşamak istemiyorsanız eğer sizler de Facebook’tan yardım alabilir ve resmi yolları tercih edebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu