Blog

Euro İşareti € Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan para birimlerinden bir tanesi olan Euro, bilgisayar kullanıcıları için de önem taşıyor. Euro işareti nasıl yapılır? Sorusu ile çok sık karşı karşıya geliyoruz ve bu yazımızda da bu sembolün farklı yöntemlerle birlikte nasıl oluşturulacağına hep birlikte göz atacağız.

Hesaplama işlemlerinde, döviz kurlarının anlatıldığı makalelerde ya da word üzerindeki çalışmalarınızda bu sembole ihtiyaç duyabilirsiniz.

Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Altgr+e tuşuna birlikte bastığınız takdirde sizler de Euro sembolüne ulaşacaksınız. Oldukça kolay bir kombinasyondan bahsetmek mümkün ve zamanınızı da almayacağını düşünüyoruz.

Bol bol vaktim var ve ascii kod tablosu hakkında da fikir edinmek istiyorum diyorsanız eğer bu alternatifi de sizinle paylaşmak isteriz.

blank

Başlat>programlar>donatılar>sistem araçları ve karakter eşlem adımları ile birlikte sizler de ascii kod tablosuna erişim sağlayabiliyorsunuz.

Burada sizleri bekleyen çok sayıda sembol var ancak biz Euro sembolü ile ilgileniyoruz. Alt+0128 kombinasyonu sizleri bu sembole ulaştıracaktır. Zahmetli bir yöntem ancak fazla bilgi göz çıkarmaz diye düşündük ve bu alternatifi de paylaşmayı tercih ettik.

Mac Kullanıcıları için Euro İşareti

Mac kullanıcıları için de Euro simgesinin nasıl yapılacağını anlatmak istiyoruz. Alt option ve e tuşu kombinasyonu ile birlikte bu sembole ulaşabilirsiniz. Yine basit bir kombinasyon ve zamanınızı almayacaktır diye düşünüyoruz.

İlk denemede başarısız olabilirsiniz ve muhtemelen option tuşundan elinizi çabuk çektiğiniz için sonuç alamıyorsunuz. Bu yöntemde başarılı olamıyorum farklı bir alternatif yok mu diye soracak olursanız eğer sizlere en kolay yöntemi yani kopyala yapıştır yöntemini tavsiye edebiliriz.

Euro İşareti Kopyala/Yapıştır

Birçok bilgisayar kullanıcısı, farklı sembollere ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyor ve zaman kaybı yaşamamak adına arama motorlarına ilgili sembolün adını yazarak kopyala yapıştır seçeneğini kullanıyorlar. Euro sembolü için de bu tür bir tercihte bulunabilirsiniz ve sizler için sayfamıza bu sembolü de eklemek istiyoruz. Dilediğiniz zaman bu adresten kopyalayabilir ve istediğiniz her alana yapıştırabilirsiniz. Word ve Excel dosyalarınız için de bu durum geçerlidir.

Euro İşareti: 

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu