Blog

Elektrik Nasıl Üretilir?

Dünyanın olmazsa olmazlarından en önemlisi olan elektriktir. Hayatınızda hiç düşündünüz mü elektrik olmasa diye, düşünmeyenlere ben söyleyeyim. Ben sizler için düşündüm ve araştırdım. Elektrik olmasaydı, sağda solda bir şey aramayalım, şuan da en önemlisi kullandığımız bilgisayarlar, elektrik olmasa idi biz bu yazıyı yazamazdık, sizler ise bu yazıyı okuyor olmazdınız. Bu göz önünde olanı, bundan hariç olarak elektrik olmasa idi. Gece ne yapardık diye düşünüyorum da, hiç böyle bir şey olacağını düşünmek istemiyorum. Her yer kapkaranlık ne olup bittiğini görmüyoruz. Ruhumuz daraldığını da unutmamalıyız. Elektrik bu kadar önemli iken bu elektrik nasıl üretiliyor. Bizlerin evlerine kadar nasıl geliyor hiç merak ettiniz mi?

Elektrik Nasıl Üretilir

Elektrik bakır bir iletken telin manyetik bir alan içerisinde hareket etmesiyle üretilir. Bundan kısaca sunu anlıyoruz. Elektrik üretmek için tek yapmamız gereken manyetik alan içerisindeki iletkeni bir şekilde hareket ettirmektir. Bu hareket ettirme günümüzde birçok çeşitte vardır. Bunlar, Suyla, doğal gazla ve birde kömürle hareket ettirebiliriz. Bu üç adet hareket ettiren kömür, su ve doğal gazın nasıl hareket ettirdiğinden bahsedelim.

Elektrik Nasıl Üretilir 2

Günümüzde elektrik keşfedildikten sonra, bu enerjiyi nasıl üretileceği konusunda farklı yöntemler kullanılmıştır. Bu yöntemlerin arasında ise su ile üretilen elektrik ön planda gelmektedir. Su ile üretilen elektrik deyince aklınıza evde üretileceği aklınıza gelmesi, bu yöntem sadece barajlarda kullanılmaktadır. Bu barajlarda 4 ana bölüm oluşmaktadır. Bunlar ise Barajın yapısı, elektrik hattı, türbin ve jeneratördür. Kısaca barajlarda elektrik bu yöntem ile üretilir. Barajlarda elektrik üretimi bu kadar ile bitmez ama diğer üretimlerden de bahsedeceğimiz için fazla uzatmıyorum. Bir diğeri ise doğal gaz ile üretmektedir. Doğalgaz ülkemizde olmadığı için doğal gaz ile üretim ülkemizde fazla yaygın değildir. Bu yüzden daha fazla ayrıntıya girip kafanızı karıştırmak istemiyorum ve son olarak ta kömür ile elektrik nasıl üretilir kısaca bilgi verip bitirmek istiyorum. Kömür ile elektrik üretimi kolaydır. Bir kazanın içerisindeki su, kömür ile yakılarak kaynayan suyun elde edilen buharı ile türbini çevirmesiyle oluşulur. Türbine bağlı olana jeneratör vasıtası ile elektrik üretilir.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu