Donanım

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Ekran kartı, bilgisayar kullanıcıları ve özellikle oyun tutkunları için en önemli unsurlardan biri. Ekran kartına nasıl bakılır sorusuna yanıt vermeden önce neden önemli olduğunu birlikte inceleyelim istiyoruz. Eğer oyun oynarken takılma ya da donma sorunu ile karşı karşıya gelmemek ve daha rahat ilerleme kaydedebilmek istiyorsanız kesinlikle güçlü bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Özellikle yeni dönem pc oyunlarını oynarken bunu daha net bir şekilde fark ediyor olacaksınız.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Windows 10:

  • Masaüstü ekranında iken sizler de Mouse ile sağ tıklayıp açılan menü üzerinden görüntü ayarları seçeneğine tıklayabilirsiniz.
  • Karşınız yeni bir pencere çıkacak ve bu alan üzerinden görüntü ayarları butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Hemen ardından gelişmiş görüntü ayarları butonuna tıklayarak devam ediyoruz ve son olarak görüntü bağdaştırıcısı özellikleri butonuna tıklayacağız.
  • Tebrikler! Cihazımızın ekran kartı özelliklerini tüm detayları ile görebiliyoruz. İncelemelerinizi bu ekran üzerinden yapabilir ve sizler de tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

ekran-kartina-nasil-bakilir

Windows 7:

  • Denetim masası-Görüntü dosyası- gelişmiş ayarlar-ekran kartı özellikleri

Windows 7 kullanıcıları için bu süreç daha hızlı ve daha kolay bir hal alıyor. Bu adımları takip ederek sizler de ekran kartı özelliklerine göz atabilirsiniz.

Ekran Kartı Neden Önemli

Video izlerken görüntü kalitesin berbat olması yalnızca internet hızı ile alakalı bir durum değildir. Ya da aynı şekilde güncel bir oyunu oynarken yaşanan donma sorunları da internete bağlı bir sorun değildir. Ekran kartınız zayıf ve yetersiz olduğu takdirde ne yazık ki bu tür deneyimleri yaşarken sizler de sorun ile karşı karşıya geleceksiniz.

Ekran kartı aslında her kullanıcı için büyük bir önem taşıyor ancak profesyonel bir oyuncu iseniz bu detaya bir tık daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Ekran kartı yükseltilebilir ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Cihazın diğer unsurları ile uyumlu bir şekilde yükseltmeniz gerekiyor, aksi takdirde fayda sağlamak yerine zarar elde edeceksiniz. Bu bağlamda profesyonellerden yardım almanız kesinlikle daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu