Donanım

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ekran kartı ile ilgili güncellemeleri manuel olarak yapabilirsiniz. Farklı ekran kartları için nasıl hareket etmeniz gerektiğini ve süreci ne şekilde yöneteceğinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Ekran kartı güncelleme işlemi ile birlikte özellikle oyun severler rahat bir nefes alacak. Dilerseniz vakit kaybetmeden bu eylemin nasıl yerine getirileceğini hep birlikte inceleyelim.

 • Başlat tuşuna bastıktan hemen sonra çalıştır bölümüne giriş yalım.
 • Dxdiag yazdıktan sonra enter tuşuna basalım.
 • Karşımıza çıkan pencereden ekran butonuna basacağız.
 • Ekran sekmesi sonrası aygıt bölümüne geçiş yapıyoruz.
 • Burada yaptığımız işlem, ekran kartımızın bilgilerini eksiksiz öğrenmek ve güncellemeyi de bu doğrultuda daha sağlıklı bir şekilde yapma şansı elde edeceğiz.

Amd Ekran Kartı Güncellemesi

 • Amd radeon resmi sitesine giriş yaparak başlayalım.
 • En üst kısımda yer alan Driver ve Support butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
 • Ekran kartı modelini seçerek ilerleyelim.
 • Sol kısımda güncelleştirmeler yer alıyor ve indir butonuna basarak sizler de güncellemeyi indirebilirsiniz.

Bu işlemi resmi siteden yardım alarak yapmanızda fayda var. Farklı adreslerde de güncelleme detayları mevcut ancak çok fazla güvenilir olduğunu düşünmüyoruz. Yapılması gereken işlem gayet basit ve yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Güncelleme tamamlandıktan sonra cihazlarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Aksi takdirde güncelleme aktif edilmeyecektir. Bunun dışında yapmanız gereken bir başka işlem bulunmuyor.

Nvidia Ekran Kartı Güncellemesi

 • Yine resmi adres üzerinden işlem yapacağız. Nvidia Geforce web sitesine giriş yaparak ilk adımı atalım.
 • Orta kısımda yer alan sürücüler butonuna tıklayalım ve devam edelim.
 • Bu kısımdan grafik kartını seçmemiz gerekiyor.
 • Açılacak pencerede güncel sürümlerin yer aldığını göreceksiniz ve bu kısımdan en güncel olanı tercih ederek download işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

İndirme ve kurulum tamamlandıktan sonra cihazlarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Cihazınız açıldıktan sonra ekran kartınızın güncel sürüme taşındığını görebilirsiniz. Dilerseniz donanım bilgisinden gerekli kontrolleri yapabilir ve teyit işlemini sağlayabilirsiniz.

Ekran Kartını Neden Güncellemeliyim?

 • Özellikle oyun severler için daha geçerli bir kural. Ekran kartınız güncel olduğu takdirde oyun oynarken herhangi bir donma ya da kasma sorunu yaşamazsınız. Ya da indirdiğiniz bir oyunu açamama gibi bir urum karşınıza çıkmaz. Güncellemeleri sık sık takip etmeniz gerekiyor. Firmalar, bu konuda gayet iyi çalışıyor ve yeni güncellemeler ile birlikte iyileşmeye gidiyorlar.
 • Ekran kartınız güncel olduğu takdirde cihazlarınızdan elde edeceğiniz verim ed çok daha yüksek olacaktır. Manuel olarak güncelleme işlemi yapabiliyorsunuz ve zaten ekran kartı markasının resmi sitesini düzenli takip ettiğinizde bu güncellemelerden haberdar olacaksınız.
 • Ekran kartı otomatik olarak güncelleme işlemi için ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. bu sayede herhangi bir güncelleme durumu mevcut olduğunda sizlere bir bildirim gönderilir ve otomatik güncelleme başlatılır.

Yapmanız ve dikkat etmeniz gereken şeyler bu şekilde. Farklı ekran kartlarına sahip iseniz eğer yine markaların resmi sitesine giriş yaparak güncellemeleri takip etmeniz ve indirmeniz gerekiyor. Sonrasında yapılması gerekenler gayet basit ve zaten bir kez güncelleme yaptığınızda devamında nasıl ve ne şekilde hareket etmeniz gerektiğini sizler de öğrenmiş olacaksınız. Az önce de ifade ettiğimiz gibi resmi site üzerinden işlem yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Diğer adreslerde yer alan güncelleme yazılımları cihazlarınıza zarar verebilir ve daha da kötüsü kişisel bilgilerinize ulaşma eylemi gösterebilir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu