Donanım

Bilgisayar Açılmıyor Sorunu çözümleri nelerdir?


 

 

Gelişen teknoloji ile birlikte, bilgisayarlar hemen her evde bulunuyor artık. Bu yazımızda bilgisayar sorunları ve çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarın güç düğmesine bastığınız halde açılmıyor.
PC’ler birçok bileşen parçalardan oluşurlar. Burada yapmamız gereken arızalı parçayı tespit edip onarmak veya değiştirmek.

Bilgisayarınızı açma düğmesine bastığınızda fan sesi, bip sesi ve hiç bir ışık yanmıyorsa cihaza güç ulaşmıyor demektir.
İlk yapmanız gereken kullandığınız prize elektrik gelip gelmediğine bakınız. Elektrik gelmiyorsa evinizin sigorta panosunu kontrol edin.
Güç kablosunun doğru takıldığından emin olun. Masaüstü bilgisayarlarda çoğu zaman kasa arkasında güç kablosu yerinden oynayabiliyor veya çıkabiliyor.
Cihazınızın güç anahtarının açık olduğundan emin olun. Kasanızın arkasında güç kablosu girişi yanındadır.

 

PC’niz halen açılmıyorsa;

Bilgisayarınızın kasasını açın, güç kablolarını, anakarta bağlı kabloları ve Kasanızın önündeki açma-kapama düğmesini anakarta bağlayan kabloyu inceleyin. Bu işlemleri yaparken güvenliğiniz için elektriği kesin.
Anakart üzerinde bulunan kartları elden geçirin.  CPU’nuzun yerinden oynayıp oynamadığını kontrol edin.

Yaptığınız bu ayarlamalar ve kontrollere rağmen hala bilgisayar açılmıyorsa muhtemelen güç kaynağınız bozulmuştur. Farklı bir güç kaynağı takarak test edebilirsiniz.
Tüm bunlara rağmen bilgisayar açılmıyor, büyük olasılıkla anakartınız veya CPU yanmış olabilir. 

 


 

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu