BilgisayarDonanım

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oyun tutkunları için önemli bir parça ve bu yazımızda “Ekran kartı seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?” sorusuna hep birlikte yanıt arayacağız. Teknoloji dünyasına baktığımızda muazzam bir gelişim sürecinin var olduğunu görebiliyoruz.

Bilgisayar kullanıcılarının sayısı da her geçen gün artıyor ve üretici firmalar bu taleplere en doğru şekilde yanıt verebilmek adına ellerinden gelenin çok daha fazlasını ortaya koyuyorlar. İyi bir bütçe ayırdığınız takdirde sizler de üst düzey bir ekran kartına sahip olabilirsiniz. An itibarıyla Nvidia’nın piyasaya sürdüğü RTX 2080 modeli en pahalı modellerden bir tanesi ve özellikle oyun severlerin yakından takip ettiği bir model olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Şimdi dilerseniz ekran kartı seçimi yaparken hangi unsurları göz önünde bulundurmanız gerektiğine alt başlıklar halinde göz atalım ve sizleri de bilgi sahibi yapmaya çalışalım.

Bütçe Belirleme

Bütçenize göre alış veriş yapmak durumundasınız ve sizleri ekonomik anlamda sıkıntıya sokacak bir ürün ne yazık ki canınızı da sıkacaktır. Düşük fiyatlı bir ekran kartı tercihi yapacak olursanız eğer Nvidia GTX 1660 ile tanışmanızı tavsiye ediyoruz. İhtiyaçlarınıza kusursuz bir şekilde yanıt verecek ve 200 Dolarlık fiyatı ile de gayet ekonomik bir tercih olacağını düşünüyoruz.

Bütçem çok daha fazla ve daha iyi bir modele ihtiyacım var diyorsanız eğer RTX 2070 modeline de detaylı bir şekilde göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanıcı yorumlarına göz atarsanız eğer ne denli olumlu olduğunu da göreceksiniz ve bu da akıllardaki soru işaretlerini kısa süre içerisinde ortadan kaldıracaktır.

blank

İhtiyaçlarınızın Farkında Olun

İhtiyaçlarınızı belirlemek durumundasınız ve bu sayede çok daha sağlıklı bir seçim yapacaksınız. Bilgisayarlarınızı kısa süreli vakit geçirmek ve online dünyada sörf yapmak için kullanıyorsanız eğer abartılı bir ekran kartına ihtiyacınız olmayacaktır. Yeni dönem oyunlarını yakından takip eden gerçek bir oyun tutkunu iseniz bu kez güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır.

Oyun severler için ekran kartı gerçekten önemli bir detay ve takılma ya da donma sorunları ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız ekran kartı seçimlerinizi de daha iyi bir modelden yana yapmanız gerekiyor.

Monitör ve Ekran Kartı Uyumu

Bilgisayar, komplike bir cihazdır ve yeni bir ürün satın alırken bilgisayarın bu ürüne nasıl tepki vereceğini de tespit etmeniz gerekiyor. Eğer bu konuda uzman değilseniz bir profesyonelden yardım almanızda fayda var. RTX 2060 modeli, 1440p monitör ile muazzam bir uyum sağlıyor ve kusursuz bir çalışma örneği gösteriyor. Bu elbette basit bir örnek ve bu örnekten yola çıkarak seçimlerinizi daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Bilgisayarlarınızın da destekleyeceği ve çalışmasına olanak sunacağı bir ekran kartı seçimi ile sizler de zirveye çıkabilirsiniz.

Monitör ekran kartı uyumunun doğru bir şekilde sağlanması ile birlikte her iki üründen elde edeceğiniz verim de artıyor ve aslında en önemli detaylardan bir tanesi de kesinlikle budur.

Fiyatlar Her Geçen Gün Biraz Daha Yükseliyor

Aceleci davranmanızı hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz ancak şu dönemde Dolar her geçen gün artıyor ve bildiğiniz gibi bilgisayar parçaları da Amerikan doları üzerinden satışa sunuluyor. Elinizde belli bir bütçe varsa eğer süreci biraz daha hızlandırabilirsiniz ancak henüz ekran kartı ihtiyacınız yoksa beklemeniz sizlere çok fazla şey kaybettirmeyecektir. Yükselen kur ile birlikte teknoloji sektörü de hareketlilik kazandı ve kurun düştüğü anlarda teknoloji tutkunlarının da hiç vakit kaybetmeden harekete geçtiklerini görebiliyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu