Blog

Download ve Upload Ne Demek?

İnternet kullanıcılarının en sık karşılaştığı terimleri incelemeye ve ele almaya devam ediyoruz. Download ve upload ne demek? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz.

Bildiğiniz gibi dijital bir çağda yaşıyoruz ve artık her evde hem bilgisayar hem de internet bulunuyor. Binlerce insan günün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında ve internette sörf yaparak geçiriyor.

Dijital çağı yakalamak gerçekten kolay değil çünkü teknoloji inanılmaz bir hızda ilerliyor ve onu takip edebilmek adına çok geniş bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Şimdi dilerseniz bu çağın en çok karşılaşılan terimlerini ayı ayrı inceleyelim ve download nedir sorusu ile birlikte uppload nedir sorusuna da yanıt vermeye çalışalım. Gün içerisinde sıkça yerine getirdiğimiz eylemlerin tam olarak ne anlama geldiğini bizler de merak ediyoruz.

Download Ne Demek?

Veri indirme eylemi olarak basit ve kısa bir tanım yapabiliriz. Cihazlarınızda indirmek istediğiniz dosya ya da farklı verileri, internet üzerinden tek bir tık ile indirebiliyor ve saklama şansı elde ediyorsunuz. Bu eylemi sorunsuz bir şekilde yerine getirebileceğiniz çok sayıda web sitesi var ve sitelerin yanı sıra programlar da sizlere kusursuz bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

İndirme işlemi yapacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar var ve bunlardan bir tanesi de download hızınızın iyi olmasıdır. İnternet bağlantınız güçlü bile olsa bazı etkenler yüzünden indirme hızınız zayıf kalabilir ve bir dosyayı saatlerce beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Aynı ağa bağlı çok sayıda bilgisayar ya da cihaz indirme işlemi yapıyorsan eğer download hızınız ne kadar güçlü olursa olsun bu durumdan etkilenecek ve zarar göreceksiniz. Tek bir bilgisayar ya da cihaz üzerinden download yapmanız emin olun daha sağlıklı olacaktır. Akıllı telefonlarınızı kullanarak bir download işlemi yapmak istiyorsanız eğer arka planda çalışan ve ağınızı sömüren uygulamaları da kapatmanız gerekiyor. Bu sayede sizler de indirme hızınızı arttırabilir ve bu eylemi daha kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

blank

Upload Ne Demek?

Farklı bir cihaz ya da veri ağı üzerinden dijital dünyaya yapacağınız yüklemelere upload adı veriliyor. Eğer paylaşımcı bir kişi iseniz ya da bu konsepte sahip bir web siteniz varsa, sizler de gün içerisinde sık sık dosya upload edeceksiniz. Paylaşım siteleri bu sisteme bağlı olarak çalışıyor ve yüklenen verile bir başkaları tarafından indiriliyor.

Bir dosya, bir fotoğraf ya da bir vidyoyu farklı bir adrese yükleme işlemi olarak da kısa ve basit bir tanım yapmak mümkündür. Download işleminde olduğu gibi upload işleminde de hızınız önemlidir. Eğer zayıf bir internet alt yapısına ve internet bağlantısına sahip iseniz küçük bir dosyayı yüklemek için bile dakikalarca beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Download işleminde olduğu gibi upload işleminde de tek cihaz üzerinden işlem yapmaya özen gösterin. Ağınızı sömüren ya da sizinle birlikte kullanan birileri varsa eğer yükleme işlemi kısa bir süre sonra iptal edilebilir ve başa dönmek zorunda kalabilirsiniz. Ülkemizde ne yazık ki güçlü bir internet alt yapısı yok ve bu da hem paylaşımcı kimseleri hem de download canavarlarını fazlasıyla olumsuz etkiliyor.

Eğer yükleme işlemini akıllı telefonlarınız aracılığı ile yerine getirmek istiyorsanız arka planda çalışan uygulamaları da kapatmanız gerekiyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi internetinize ortak olan birileri ya da birtakım uygulamalar varsa eğer bu eylemleri yerine getirirken sizler de çok fazla zaman kaybedeceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu