Blog

Dolby Atmos Nedir?

3 boyutlu ses deneyimini daha önce duymuş muydunuz? Dolby Atmos nedir? Sorusuna verilebilecek en basit yanıt kesinlikle bu şekilde olacaktır. Yeni ses kanallarını kullanmak artık daha ilkel bir çalışmaya dönüşmüş durumda. Yeni dönem teknolojisi ile birlikte obje kaynaklı ve odaklı çalışmalar bir adım daha öne taşınıyor. Dinlediğiniz herhangi bir şeyde objelerin çıkarttığı sesler net bir şekilde kanallara aktarılıyor ve duyduğunuz ses daha temiz ve daha gerçekçi bir boyuta taşınıyor.

Psikoakustik adı altında bir bilim dalı olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ve tamamen Dolby Atmos ile ilgilenen bir bilim dalı olduğunu söyleyebiliriz. En ideal ses seçiminin yapılması için mücadele veren ve araştırmalar yapan bilim dalı sayesinde ortaya çok daha muazzam bir çalışma çıkıyor ve teknoloji devleri de bu çalışmayı yakından takip ediyorlar.

blank

Dolyb Atmos Ne İşe Yarar?

Dolby Atmos detayını ilk olarak sinema salonlarında gördük ve dinledik. Bu teknoloji sayesinde ses eşit bir şekilde dağıtılıyor ve yüksek seslerde herhangi bir şekilde patlama ya da cızırtı sorunu karşımıza çıkmıyor. Küçük boyutlu cihazlara da entegre edilebilen sistemlerden bir tanesidir ve yakın dönemde laptoplar da bu teknolojiden faydalanacaktır.

Dolby Atmos ile birlikte oyun severler için de muazzam bir teknoloji ve ayrıcalık söz konusu hale geliyor. Oyun sektöründen para kazanan ve gamer olarak adlandırdığımız profesyoneller, efektlere odaklanmak durumunda ve onlar için önemli bir detay olduğunu biliyoruz. Dolby teknolojisi ile birlikte örnek veriyoruz en küçük bir ayak sesi dahi net bir biçimde duyuluyor ve bu da oyundaki başarıyı elbette arttırıyor.

Yalnızca oyun severler için değil, müzisyenler için de harika bir teknoloji ve en az oyun tutkunları kadar ilgi gösterdiklerini belirtmek isteriz.

Dolby Atmos teknolojisi yakın zamanda tüm markalar tarafından kullanılabilir ve hatta yeni dönem teknolojisi olarak birçok markanın da Dolby teknolojisine yer verdiğini görebiliyoruz. Temiz ve net bir ses alabilmek adına buna ihtiyacımız var ve markaların kayıtsız kalmıyor olması da sevindirici bir haber.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu