Blog

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor?

İnternete bağlanmaya çalıştığınızda karşınıza birtakım sorunlar çıkabilir ve bu sorunlardan bir tanesi de dns sunucusu yanıt vermiyor şeklindeki hatadır. Altında yatan nedenlere bakacağız ve bu nedenleri birlikte çözmeye çalışacağız. İnternet kullanıcılarının en çok karşılaştığı problem demek öyle zannediyorum ki hatalı bir söylem olmayacaktır.

Bağlantınız ile ilgili bir sorun olabileceği gibi site ile ilgili sorunlar da bu problem ile karşı karşıya gelmenize neden olabiliyor. Aşağıda bahsedeceğimiz farklı yöntemler var ve sizler de adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğinizde bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Dilerseniz ilk yöntem ile başlayalım ve soru işaretlerini de sonlandırmış olalım.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu 1.Yöntem:

  • Denetim masasına giriş yaptıktan hemen sonra ağ ve paylaşım merkezine geçiş yapıyoruz.
  • Ağ ayarlarını değiştir butonuna tıklayarak devam edeceğiz ve buradan sorunları giderme seçeneğini kullanacağız.
  • İnternet bağlantısı bölümüne giriş yaparak internet bağlantısı ile ilgili sorunları gider butonuna tıklıyoruz.
  • Sistem otomatik olarak bir tarama yapıyor ve var olan sorunları da yine kendi başına çözmeye çalışıyor. Eğer bu adım fayda sağlamadıysa ve hali hazırda sitelere giriş yaparken sorun yaşıyorsanız alternatif yöntemlere başvurabilirsiniz.

blank

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu 2.Yöntem:

Sorunun asıl kaynağı modeminiz olabilir. İnternet sağlayıcınızı arayarak modem bilgisi alın ve sizleri ilgili markaya yönlendireceklerdir. Teknik destek ekibi burada direkt olarak modeminize erişerek gerekli yardımı sağlıyor ve eğer sorun modem kaynaklı ise çözümü de bu şekilde olacaktır.

Modem ara yüzüne sizler de ulaşabilirsiniz ancak sorunu tespit etmek zaman zaman sıkıntılı olabiliyor, bu yüzden teknik destek almanızı tavsiye ediyoruz ve bu çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir diğer neden ise bilgisayarlarınızda yer alan anti virüs programları ve ilgili yazılımlardır. Bu programların büyük bir kısmı internet bağlantınızı anlık da olsa kesebiliyor ve herhangi bir hata ya da risk durumu karşısında harekete geçiyorlar. Sorunu tespit etmek ve en azından fikir sahibi olabilmek adına bu yazılımları kaldırın ve yeniden giriş yapmayı deneyin.

Sorun çözülmediyse ve hali hazırda erişim engeli ile karşı karşıya iseniz bir diğer yönteme göz atabilirsiniz.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu 3.Yöntem:

Dns ayaları ile ilgili problemleri de es geçmemek gerekiyor. Bu bağlamda sorumluluğun internet sağlayıcınızda olduğunu da belirtmek isteriz. Kısa süreli de olsa trafik sorunu mevcut ise dns servislerinin çalışması da sorunlu bir hal alıyor. Alt yapı çalışmaları ile birlikte bu sorun kısa süre içerisinde giderilecektir. Bekleme süreniz arttığı takdirde internet sağlayıcınız ile iletişime geçebilir ve teknik destek alabilirsiniz. Beklemek istemiyorsanız Google Dns ya da Open Dns gibi farklı dns sağlayıcıları ile de devam etmek mümkün olacaktır.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu 4.Yöntem:

  • Wi-Fi ikonuna tıkladıktan sonra network merkezini aç butonuna tıklayın ve giriş yapın.
  • Bağlı olduğunuz ağı seçtikten hemen sonra özellikler butonuna tıklayın.
  • Devamında ise bağdaştırıcı ayarlarına gitmeniz gerekecektir.
  • Buradan ip4’ü seçin ve Google Dns ayarlarını yapın. 8-8-8-8, 8-8-4-4 girişini yaptıktan hemen sonra onay vermeniz yeterli olacaktır.

Başarılı olamadıysanız eğer dns ön belleğini temizleyerek devam edebilirsiniz. Başlat ve çalıştır adımları ile birlikte cmd yazarak komut satırına geçiş yapabilirsiniz. İlgili ekrana ipconfig /flushdns komutunu yazıp Enter tuşuna basın ve bu sayede sizler de ön belleği saniyeler içerisinde temizlemiş olacaksınız. Yukarıda verdiğimiz bilgileri uygulayarak DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Büyük ihtimalle bu adım sayesinde sorunu gidermiş olacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu