Donanım

Disk Birleştirme Nedir, Nasıl Yapılır?

Sabit disk onarımı olarak tanımlayabileceğimiz eylemler bütünüdür. Bozulan ve onarılması gereken parçaların bir araya getirilmesi işlemi şeklinde bir tanımlama yapmak da mümkündür. Disk birleştirme nedir, nasıl yapılır araştırması ile karşınızdayız. Zaman zaman bu eylemi yerine getirmeniz gerekiyor ve bu sayede cihazlarınızdan elde edeceğiniz performans da belli oranda artacaktır.

Sistem, herhangi bir dosyayı açmak istediğinde parçalanmış dosyalar ile karşı karşıya gelecektir ve bu durumda dosyayı açması da mümkün olmuyor. İşte disk birleştirme eylemi tam da bu zamanlarda yapılıyor ve doğru bir biçimde yerine getirdiğiniz takdirde verim elde etmek mümkün olacaktır.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Dilerseniz nasıl yapılır sorusuna da yanıt verelim ve bu süre zarfında hangi adımları takip etmeniz gerektiğini sizinle paylaşalım.

  • Cihazınızın başlat tuşuna basarak ilk adımı atabilirsiniz.
  • Birleştir yazıp arama yapın.
  • Sürücüleri birleştir ve iyileştir butonunu görüyor olmalısınız. Tıklayın ve devam edin.
  • Disk birleştirme eylemini yapmak istediğiniz sürücüyü işaretledikten hemen sonra iyileştir butonuna basmanız gerekiyor.
  • Eğer parçalanma gibi bir durum söz konusu değilse ‘’En iyi duruma getir’’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Tebrikler! Disk birleştirme işlemini sorunsuz bir şekilde yapmış oluyorsunuz.

Disk Birleştirme Neden Yapılır?

Geleneksel sabit disk sürücüsüne sahip iseniz eğer sizler de belli dönemlerde cihazlarınızı ve disklerinizi rahatlatmak ve daha hızlı çalışmasını sağlamak adına bu eylemi yerine getirebilirsiniz. Disk birleştirme eylemi ile birlikte daha hızlı ve daha güçlü cihazlara sahip olmak mümkün. Zaman aralıklarını ise iyi belirlemeniz gerekiyor. Arka arkaya disk birleştirme yapmak ne yazık ki cihazlarınıza zarar verecek ve fayda sağlamayacaktır.

Yavaşlama sezdiğiniz dönemlerde ya da diskte meydana gelen sorunlarda bu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Disk Birleştirme Cihaza Zarar Verir mi?

Sürekli olarak disk birleştirme eylemini yerine getirmek tabii ki zararlı olacaktır. Fakat ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda yapacağınız disk birleştirme işlemi emin olun büyük fayda sağlıyor ve cihazlarınızın daha hızlı olmasına yardımcı oluyor. Yukarıda bahsi geçen adımları eksiksiz takip etmeniz yeterli ve bunun dışında ekstra bir şey yapmanıza da gerek kalmayacaktır.

Az önce bahsettiğimiz detayı da unutmayınız. Eğer geleneksel disk yapısına sahip bir cihazınız varsa bu işlemi yapmanız tavsiye ediliyor. Yeni dönem ssd’ler için disk temizleme eylemi uzun vadede kesinlikle zararlı olacaktır. Bu konuda vereceğimiz tavsiyeler bu şekilde ve sizler de dikkatli bir kullanım neticesinde daha özel bir cihaz yaratma şansı elde ediyor olacaksınız.

Disk Birleştirme Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Uzmanlar, bu işlemin 6 ayda bir düzenli olarak yapılmasının çok daha doğru ve sağlıklı olacağını ifade ediyor. Bu zaman aralığı ile birlikte sizler de verim elde edebilecek ve artı değer kazandıracaksınız. Disk birleştirme işlemi için ekstra bir programa ihtiyacınızın olmadığını da belirtmek isteriz. Detaylı bir araştırma yaptığınızda bunun için hizmet verdiği söylenen programların yer aldığını göreceksiniz ancak bu programları kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Disk birleştirme, doğu zamanda ve doğru bir biçimde yapıldığı takdirde cihazlarınızın ömrüne ömür katıyor ancak zaman aralığını aştığınızda ya da abartılı bir müdahale yaptığınızda ne yazık ki fayda sağlayamayacaksınız.

Bu konuda bilmeniz gerekenler bu şekilde ve ihtiyaç duyduğunuzda sizler de disk birleştirme eylemi ile birlikte cihazlarınızın performansını arttırabilir ve açılmayan dosya sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz. Bu konuda sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu