Bilgisayar

Dell Hangi Ülkenin Markasıdır?

Teknoloji alanında yaptığı çalışmalar ile adını sıkça duyurmayı başaran bir markadan bahsedeceğiz ve karşımıza çok sık çıkan Dell hangi ülkenin markasıdır? Sorusuna da detaylı bir şekilde yanıt vermeyi planlıyoruz.

Dell denilince akla ilk olarak bilgisayarlar geliyor. Amerika Birleşik Devletleri menşeli firma, Teksas çıkışlıdır ve çok ululu bir bilgisayar teknoloji şirketi olduğunu da bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Geniş bir yelpazede hizmet veren ve üretimde aktif olarak yerini alan marka, bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen isimlerden bir tanesi olmayı da başarıyor. Yine ülkemizde de satışı en çok yapılan markalardan bir tanesidir ve her geçen yıl istatistiklerini bir üst seviyeye taşıdığını da görebiliyoruz.

Dell Büyüme ve Gelişme Süreci

Dünyanın en gelişmiş ve en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Dell, bu unvanı uzun yıllardır koruyor ve korumaya da devam edecektir. 103.000’den fazla çalışan olduğu ifade ediliyor ve bu sayı her geçen gün biraz daha artıyor. Kurucu isim Michael Dell olarak karşımıza çıkıyor ve markaya adını veren kişi olduğunu da görebiliyoruz. Dell, yalnızca bilgisayar satışında söz sahibi değil ya da aynı şekilde üretimde yalnızca bu ürün ile ilgilenmiyor. Bilgisayarların yanı sıra Hd Tv, kamera, mp3 çalar, yazıcılar ve aklınıza gelebilecek birçok elektronik ürün konusunda söz sahibi olduğunu da belirtmekte fayda var. Kusursuz ürünlerin yanı sıra garanti sürelerinin uzun olması da insanları bu markaya daha yakın hale getiriyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi ülkemizde satışlı en çok yapılan ürünlerin arkasında Dell markası yer alıyor.

blank

Dell markası, donanım satıcısı olarak hizmet verirken 2013 yılında muazzam bir yatırım aldı ve Perot Systems desteği ile birlikte bugünlere ulaşmayı başardı diyebiliriz. BT hizmetleri pazarına girdiği günden bu yana adını daha sık bir şekilde duyuyoruz ve bu durumdan fazlasıyla memnun olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Takvimler 2014’ü gösterdiğinde bir başarıya daha imza attılar ve Fortune 500 listesinde 512. Sırada yer alarak isimlerini bir kez daha duyurdular. Bu onlar için kusursuz bir reklam oldu ve bu reklam satışlara da etki etti. 2013 yılında gerçekleşen özelleşme ile birlikte büyüme daha hızlı bir hal aldı ve günümüzdeki seviyeye ulaşmayı başardı.

Takvimler 2016’yı gösterdiğinde ise EMC Corporation devreye girdi ve markayı satın aldı. Dell Technologies’in bölümlerinden bir tanesi haline gelen Dell markası, yatırımlar ile birlikte çok daha kusursuz bir seviyeye ulaştı ve pazarda söz sahibi haline geldi.

Elektronik ürünler denilince akla gelen öncelikli markalardan biri ve bunu da fazlasıyla hak ediyor. ABD menşeli firma, çok sayıda ülkede hizmet vermeye devam ediyor ve Türkiye de bu ülkelerden bir tanesidir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu