Oyun

Cities: Skylines

Cities: Skylines

Cities: Skylines, eğer simulasyon oyunlarını seviyorsanız deneyebileceğiniz, eğer SimCity gibi şehir kurma oyunlarından zevk alıyorsanız ise mutlaka denemeniz gereken bir başyapıt. Bildiğiniz üzere Simcity ve Sims gibi zamanın efsane oyunlarının yapımcısı Maxis Sims 4’de beklenen satış rakamlarına ulaşamayınca EA tarafından kapatılmış ve bir çok şehir kurma hayranı kişinin ne olursa olsun üzülmesine sebep olmuştur. Ama bu üzüntümüz Cities: Skylines sayesinde sadece giderilmekle kalmadı, neredeyse  tüm simcity serisini unutturacak bir baş yapıt olduğunu görebiliyoruz.

Cities Skylines

Cities: Skylines’ın en önemli özelliği kullanıcıya sınırlama tanımaması. Bu oyunda neredeyse  hiçbirşeyin sınırlaması yok. Örneğin oyun başında seçtiğiniz bölgeleri ileride seviye atlayarak satın alabiliyor bunları birbirine çok rahat bir şekilde bağlayarak şehrinizi büyütebiliyorsunuz. Bununla birlikte şehrinize giriş çıkış otoyollarını hatta tüm otoyolları paranız dahilinde değiştirebiliyorsunuz, bu da trafiğinize olumlu etkiliyebiliyor.

Bunların dışında oyun inanılmaz detaylı, kurduğunuz bölümleri mahalle olarak ayırabiliyor ve onları isimlendirebiliyorsunuz. Yani hayalinizde yaşadığınız şehri kurmak varsa mahallesi mahallesine yapmanız mümkün. Oyun gerçekçi bir mantık çerçevesinde işliyor ve detaylı vergi sistemi de bulunuyor. Bununla birlikte şehrinizde bir çok konuda yenilik yapabiliyorsunuz örneğin yangınları azaltmak için vatandaşlarınıza duman dedektörü dağıtabiliyor, sigara yasağı getirebiliyor ve bunun gibi bir sürü konuda şehrinizi yönetebiliyorsunuz.

Eğer oyunda bile olsa bir şehri yönetme veya başkan olma hayaliniz varsa, bunu gerçekçi olarak yaşayarak tatmak istiyorsanız bu oyun tam size göre.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu