Bilim

Çin Ordusunda Akıllı Saat Kullanımı Yasaklandı!

Çin Ordusunda Akıllı Saat Kullanımı Yasaklandı

Bilindiği üzere, her devletin farklı askeri politikaları ve askeri önlemleri var. Bu durum askerlikten tutun, orada verilen eğitime ya da eğitimdeki tekniklere kadar değişebiliyor. Her ne kadar farklılar olsa da devletler bir konuda hemfikir. Bu da ‘’ gizlilik’’. Gizliliğin esas olduğu askeri birliklerde, bu durumu koruyabilmek için kimi zaman sert tedbirler de alınabiliyor. Gizliliği sağlamak isteyen ülkelerden bir tanesi de Çin. Askeri sırların ifşa edilmemesi açısından, Çin ordusunda akıllı saat kullanımı yasaklandı.

Bu yasağın ortaya çıkışı ise, doğum günü olan bir askerin arkadaşlarının fotoğrafını çekmek için aldığı akıllı saati kullanmaya çalışması ile oldu. Bu durumun ortaya çıkması ile birlikte, askeriyeden ve askeri gizlilikten sorumlu kurumun başkanının açıklaması ise şöyle oldu. ‘’ İnternet bağlantılı, konum bilgisi paylaşan ve sesli arama özellikleri bulunan giyilebilir teknolojik ürünlerin askeri personel tarafından kullanımı, gizlilik düzenlenmelerinin ihmali sayılmalıdır.’’

Ordunun resmi gazetesi de bu resmi açıklamalar eşliğinde, ordudaki akıllı saat ya da bu tür cihazlara sahip askerlerin, böyle cihazları üzerlerinde bulundurdukları takdirde, takip edilmelerinin ve askeri sırların ortaya çıkıp, gizliliğin bozulmasının çok büyük bir ihtimal olduğunu vurguladı.

Orduda birçok önemli mevkide bulunan üstler de, bu tür cihazların taşınmasının son derece yanlış ve düşmanlara karşı büyük avantajlar sağlanabilecek bir durum olduğunu savunuyorlar.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu