İnternet

Chrome Gizli Sekme Geçmişini Öğrenme Nasıl Yapılır?

Chrome ile birlikte an itibarıyla kullandığınız diğer tarayıcılarda da gizli sekme özelliği bulunuyor. Bu detay sayesinde sizler de sörf yaptığınız süre boyunca gizli takılıyorsunuz ve geçmiş bilgisi de ortaya çıkmıyor. Chrome gizli sekme geçmişini öğrenme işlemi ise mümkün ve tabi bunun için uzantıyı aktif hale getirmeniz gerekecektir. Bu yazımızda tam olarak bundan bahsedeceğiz ve sizler de dilediğiniz an geçmişe uzanabilecek ve bilgileri alabileceksiniz.

Off the record history kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uzantı ile birlikte gizli sekmede ziyaret ettiğiniz tüm adresleri net bir şekilde görebiliyor ve listeleyebiliyorsunuz.

  • Chrome adres çubuğuna chrome://extensions yazıp enter tuşuna basın.
  • Sayfa açıldıktan hemen sonra ayrıntılar menüsüne geçiş yapın.
  • Gizli moda izin ver onayı ile birlikte aşağıya inin. Burada bulunan anahtarı aktif etmeniz yeterli olacaktır.
  • Bu aşamadan itibaren gizli sekmede yaptığınız tüm ziyaretleri anlık görebileceksiniz.eğer silmek isterseniz yine eklenti üzerinden manuel olarak silme işlemi yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Uzantının kişisel bilgilerinize ya da hesaplarınıza dair bir erişim isteği ya da talebi bulunmuyor. Gayet güvenli ve zaten editörler olarak bizler de bu uzantıyı tercih ediyoruz. İncelemelerinizi yaptığınızda bunu sizler de fark edecek ve tavsiyemizin ne denli geçerli olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Gizli Sekmeye Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

İnternette sörf yaparken geçmişinizin gizli kalmasını istemeniz gayet normal. Gizli dosyalar ya da gizli arşivler gibi internet sitelerinin de gün yüzüne çıkmaması adına gizli sekme ayrıcalığından faydalanabiliyorsunuz. Bu sayede ziyaret ettiğiniz sitelere dair herhangi bir bilgi ya da şifreleme durumu da ortaya çıkmıyor. Fakat bazı zamanlarda bu adreslere ulaşmak isteyebiliyorsunuz ve yazımızın asıl konusu da budur.

Sizlere bahsettiğimiz uzantıyı kullandığınız takdirde gizli sekme ziyaretleriniz bile görüntülenecek ve liste halinde karşınıza çıkacaktır. İsteğe bağlı olarak sizler de kullanım sağlayabilir ve hatta bir süreliğine deneme yapabilirsiniz. chrome uzantılarına dair herhangi bir endişeniz olmasın ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi test edip onayladık ve bu yüzden gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliyoruz.

Gizli Sekme Geçmişi Korunuyor mu?

Aslında bu sorunun cevabı evet şeklinde karşımıza çıkıyor ancak uzantıyı aktif hale getirmediğiniz takdirde bu listeyi göremiyorsunuz. Yani tam manasıyla koruma altında olduğunuzu söylemek pek de doğru olmayacaktır çünkü uzantı aktif hale getirildiği takdirde bu adresleri listelemek mümkün. Chrome, bu konuda en güvenilir ve yine en çok tercih edilen tarayıcı türlerinden biri ve zaten kullanıcı sayısına bakıldığında da bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Henüz bu tarayıcı ile tanışmadıysanız eğer sizler de download işlemlerini yapabilir ve bu deneyime hemen şimdi tanıklık edebilirsiniz. Milyonlarca insanın güvenilir bir şekilde kullandığı ve tavsiye ettiği tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor ve bunu da fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz.

Gizli Sekme Nasıl Açılır?

Boş bir Chrome sayfası açtıktan hemen sonra sağ tarafta yer alan üç nokta simgesine basın ve bu menüde yer alan gizli sekme butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. açılan sayfada dilediğiniz gibi gezinebilir ve internet sitelerini de ziyaret edebilirsiniz. Herhangi bir şekilde kayıt alınmıyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi şifreleme durumu da söz konusu olmayacaktır.

Kullanmaya başladığınız andan itibaren sizler de ne kadar güvenilir ve işlevsel olduğunu daha net bir şekilde görecek ve bizlere hak veriyor olacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu