Mobil

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur, IMEI Numarasından Bulunabilir mi?

Telefon sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de çalınan telefon nasıl bulunur, ya da Imei numarasından bulunabilir mi? Şeklinde karşımıza çıkıyor. Bugün bu soruya yanıt vereceğiz ve şimdiden belirtmek isteriz ki imei numarasını biliyorsanız fazlasıyla şanslısınız çünkü gerekli takip işlemi daha sorunsuz bir şekilde yapılacaktır.

“International Mobile Equipment”, yani uluslar arası cihaz kodu olan imei kod, her telefonda bulunuyor. Basit bir tanım yapacak olursak eğer her cihazın kimlik numarası da diyebiliriz. Çalınan telefonlarınıza kısa sürede ulaşmak istiyorsanız eğer imei numaranızı güvenlik güçleri ile paylaşmanız gerekecektir çünkü yasal takip bu birim tarafından yapılıyor ve cihaza kısa süre içerisinde erişim sağlanıyor. Peki başvuru süreci nasıl olacak? Gelin hep birlikte bu soruya da yanıt vermeye çalışalım.

Çalıntı Bildirimi Nasıl Yapılır?

Polis ile birlikte dilerseniz mahkemelere ve hatta Cumhuriyet Başsavcılıklarına da imei numaranız ile birlikte kayıp ya da çalıntı bildiriminde bulunabiliyorsunuz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu tür olaylarda devreye giriyor ve süreci yöneterek çalışmaları daha profesyonel bir seviyeye taşıyor. Bu kurumun görevi, çalınan cihazları kısa sürede bulmak ve gerçek kullanıcılarına teslim etmektir. Imei numarası en önemli detay ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi cihazların kimlik numarasıdır ve bu numara ile birlikte arama yapmak çok daha kolay olacaktır.

blank

Imei Numarası Takibi Mümkün mü?

Çalınan telefon imei numarasından bulunabilir mi? Sorusuna net bir şekilde evet yanıtını verebiliyoruz ve bu süreçte BTK tarafından GSM operatörlerine gereken tüm bilgilendirmeler yapılıyor. GSM operatörü de imei numarasını kullanarak teknik takibi başlatıyor. Buradaki en sıkıntılı durum ise imei numarasının değiştirilmesi ve yazılım desteği ile birlikte yok edilmesidir. Çalıntı ya da kaybolma durumunda telefonlarınızı tamamen kapattırmanız gerekiyor ve bu sayede yazılım yükleme gibi bir durum d söz konusu olmuyor. Eğer imei numarası değiştirilmişse telefonun bulunması ne yazık ki çok da kolay olmayacaktır ve zaten dolandırıcıların da en çok kullandığı yöntemlerden bir tanesi imei numarası değiştirme yöntemidir.

Imei Numarası Değiştirilebiliyor mu?

Maalesef dolandırıcıların işini kolaylaştıran en önemli detaylardan bir tanesi de budur. Yazılım desteği ile birlikte imei numarasını değiştirmek artık çok daha kolay ve bu tür bir değişiklik söz konusu olduğu takdirde telefonunuzun kimliğini tespit etmek de ne yazık ki mümkün olmayacaktır.

İmei numarası olmayan telefonun takibi de bir hayli zor ve bu aşamada güvenlik güçlerinin yanı sıra yapabileceğiniz tek bir şey kalıyor. Telefonunuzu kaybettiğiniz bölgedeki ikinci el telefoncuları gezerek denetleme yapabilirsiniz. Çalınan telefonlar genellikle vakit kaybetmeden satılıyor ve ikinci el telefoncular da satış için en çok tercih edilen adreslerden bir tanesidir.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu