Sinema

Black Mirror 4. Sezon Ne zaman Başlayacak?

Teknolojinin geldiği boyutlar aynı zamanda korkutucu bir hal de almaya başladı. İnsanların yaşamayıp ekranların arkasına saklandığı bu dünyada bu dünyayı eleştiren en güzel yapımlardan biri bir İngiliz dizisi olan Black Mirror. Teknolojinin vardığı boyutları bilim kurgusal bir ahenkle eleştirmesi bakımından daha şimdiden kült bir dizi haline gelmiş olan Black Mirror, 3. sezondan yani 2014’ten beri bünyesine tüm kaliteleri dizileri toparlamaya çalışan Netflix’in dizisi haline gelmiş durumda. Dizinin geneli itibariyle kısa sezonlara sahip olmasıyla birlikte içeriğinin zenginliği ile tüm yıla yayılabilecek bir yoğunluğa sahip olduğunu söylemek abartı sayılmayacaktır. Yine de ilk 3 sezonundan sonra Black Mirror 4. sezon ne zaman başlayacak sorusunu akıllarda uyandıran dizinin, sabırlı bir izleyici kitlesine sahip olduğunu söylemek doğru olur.

Black Mirror Konusu

Dizinin ilk iki sezonu 3er bölüme sahiptir üçüncü sezonu ise özel bölümü dahil toplam 7 bölümden oluşur. Her sezon kendi içerisinde bir düzene sahiptir. Bir başka deyişle, her sezonda konu ile beraber gerek oyuncular gerek yönetmenler gerekse de senaristler değişir. Değişmeyen tek şey ise Black Mirror yani kara ayna olarak ifade edilen sahip olduğumuz teknolojik aletler; yani telefon, tablet ya da bilgisayarın bizi karanlığında eriten ve adeta kişiliğimizi ele geçiren ekranları. Aynı masada otururken bile birbirinin yüzüne bakmayan, topladığı ”like”lar ile hayata tutunan, başka insanlara nasıl da güzel hayatlar yaşadığını göstermeye uğraşan insanlara dönüşümüzün sebebi bu teknolojik aletler… Bizi birer kara delik gibi içine çeken bu dünya. Belki de hepimizin az çok bunun eleştirisini yaptığı ama yine de kendini bu büyülü kara aynadan alıkoyamadığı bu dünyada, yaptığı kapsamlı eleştiri ve karşı duruşuyla yapım tüm olağan durumlara değinmektedir. Zaten onu daha şimdiden kült bir yapım yapan sahip olduğu sistematik muhalif duruşudur.

black-mirror-4-sezon-ne-zaman

Black Mirror 4. Sezon Ne zaman Başlayacak?

3 bölümden oluşan ilk sezonu 2011’in Aralık ayında, yine 3 bölümden oluşan ikincisi ise 2013’ün Şubat ayında yayınlanan dizi o zaman Channel 4’te gösterilmekteyken daha sonra yani 2014’te Netflix tarafından satın alınmıştır. Önce özel bölüm yayınlayan Netflix ise 2016’ın 21 ekiminde yani yaklaşık 10 gün kadar önce 6 bölümden oluşan 3. Sezonunu yayınlamıştır. 4. Sezonunun 2017’nin son aylarında çıkacağı düşünülen fakat yine de resmi bir açıklamanın gelmediği dizinin izleyenlerine naçizane öneri bu zamana kadar ilk 3 sezonu sindire sindire bir daha izlemek olabilir zira her bir bölüm tekrar tekrar izlenilesi ince detaylara ve üzerinde düşünülmesi gereken, kafa yoran anlamlara sahiptir. Hayranları arasında Stephen King’in de bulunduğu ve bir senede en fazla birkaç bölüm ortaya çıkaran bu yapımın gerçek amacına kavuşabilmesi için gerekli olan budur en azından.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu