Mobil

Bixby Nedir, Bixby Nasıl Kullanılır?

Samsung cihazlara yerleştirilen gerçek bir asistan olarak tanımlayabileceğimiz Bixby, kısa süre içerisinde ses getirmeyi başardı… Bixby nedir? Bixby nasıl kullanılır? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz detayları da konuşalım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışalım.

Ses komutlarını cevaplamanın yanı sıra işlevsel olması da kullanıcıları harekete geçirmiş durumda. Bixby, nesneleri tanımlamak ve doğrudan çevirmek için kamera özelliğini de kullanan gerçek üstü bir asistan olarak hizmet veriyor. İhtiyaçlarınıza daha sağlıklı ve daha doğru bir şekilde yanıt verecek olan güçlü bir asistandan bahsediyoruz ve bazı kaynaklara göre sanal sekreter olarak da tanımlaması yapılmaktadır.

Bixby Nasıl Kullanılır?

Voice, home ve rutinler, asistanın, bilinen en önemli özelliklerinden bir tanesidir ve bu detaylar sayesinde araçlara doğrudan komut verme şansı elde ediyorsunuz. Dokunarak ya da kamerayı kullanarak Bixby ile doğrudan etkileşime geçmenizi sağlıyor ve ihtiyaçlarınıza da daha gerçekçi yanıtlar sunuyor. Nasıl kullanacağınız konusunda daha detaylı yanıtlar vermek adına bir alt başlığa geçiş yapalım istiyoruz.

Voice:

Cep telefonunuzun hemen yanında yer alan Bixby tuşuna basılı tuttuğunuz takdirde asistanı aktif hale getirebileceksiniz. Ya da sesli komut sistemini kullanabilir ve ‘’Hi Bixby’’ diyebilirsiniz. Sesinizi kaydedildiğinden emin olmanız gerekiyor, aksi takdirde herhangi bir yanıt alamayacaksınız. Asistanı aktif hale getirmek istediğinizde uygulama sizlerden birkaç kez Hi Bixby demenizi isteyecektir. Ses tanımlama işlemi doğrulandığı takdirde kullanıma hazır hale geliyor.

blank

Ses tanımlaması sonrası artık sesli komut sistemini kullanabilirsiniz. Ona film danışabilir, adres sorabilir ya da dilerseniz e-posta göndermesini isteyebilirsiniz. Reel bir sekreterden bahsediyoruz ve erişim bir hayli kolay görünüyor.

Vision:

Kamera desteği gerçekten muazzam ve qr kod okutma detayını da es geçmemek gerekiyor. Bir tatil beldesinin fotoğraflarını gördünüz ancak buranın hangi şehre ait olduğunu ya da hangi sınırlar içerisinde yer aldığını bulamıyor musunuz? Kamera ile Bixby’ye danışmanız yeterli olacaktır. Kamerayı aktif hale getirip görüntüyü sunduğunuzda güçlü veri tabanı sayesinde size o yöreye ait tüm detayları saniyeler içerisinde aktaracaktır ve bu konuda fazlasıyla başarılı olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Home:

Ana ekranı sola kaydırarak erişim sağlayabilirsiniz. Bixby düğmesine basmanız yeterli ve ses komutu ya da kamera ile uğraşmak istemeyenler için verimli bir kısa yol olarak da nitelendiriliyor. Tercihlerinize, gezindiğiniz internet sitelerine, yaptığınız aramalara uygun olarak geniş çaplı bir akış karşınıza çıkacaktır. Gündelik olayları buradan da takip edebilir ve tercihleriniz ile doğru orantılı olarak ilgi alanlarınıza da daha kısa süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz.

Hangi Cihazlar Destekliyor?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki budur. An itibarıyla Note serisinin bazı cihazları bu asistanı destekler nitelikte. 8 ile birlikte 9 ve 10 modelleri de yine uygulama için kullanabileceğiniz ve tercih edebileceğiniz cihazlardan bazılarıdır. S serisine baktığımızda ise 8,9 ve 10 modellerinin doğrudan destekleme sağladığını görebiliyoruz. Bu cihazların tamamında, asistana daha kısa süre içerisinde ve kolay ulaşmanız için sizlere sunulan bir Bixby düğmesi yer alıyor.

Bixby, heyecan verici detaylardan bir tanesi ve yakın zamanda Samsung markasının tüm yeni modellere bu özelliği entegre edeceği bilgisi sunuldu. Heyecan verici bir deneyimden bahsetmek mümkün ve gündelik hayatlarınızdaki birçok farklı ihtiyaca da kısa süre içerisinde yanıt verecektir. Hali hazırda geliştirilmeye devam ediyor ve yakın zamanda çok daha etkin bir rol oynayacağını da belirtmekte fayda var.

Bixby nedir, Bixby nasıl kullanılır? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermeye çalıştık ve bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu