Mobil

Android Unutulan Kilit Deseni Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar arasında en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi olarak biliniyor. Google tarafından geliştirilen işletim sistemi hem sürekli yeni sürümlere güncelleştiriliyor olmasıyla hem de açık kaynak kodlu yapısı sayesinde uygulama geliştirme ve işletim sistemi geliştirmeleri konusunda birçok ayrıcalığın bulunması nedeniyle tercih edilen işletim sistemi son dönemde ise sürekli olarak güncellenmeye başladı.

İlk olarak Android 6 sürümü ardından ise Android 7 sürümü derken şimdiden bir sonraki sürüm için de çalışmaların başladığını söylemek gerekiyor. Hemen her yeni sürümde birçok yeni özellik kazanan Android işletim sisteminin artık değişmeyen kalıplaşmış özellikleri de bulunuyor. Bu özelliklerden birisi de güvenlik için kullanılan kilit ekranı deseni özelliği. Kilit ekran deseni sayesinde ekranın kilidini açmak için belirlediğiniz ekran desenini kullanmanız gerekiyor. Güvenlik konusunda büyük bir ayrıcalık sağlasa da özellikle desenin unutulması durumunda kullanıcılar zor durumda da kalabiliyor. Peki, kilit ekran desenini unuttuğumuzda ne yapmamız gerek bakalım.

Android-kilit-ekranı-deseni-sıfırlama

  • Eğer telefonumuzun giriş ekranını açmak için kullandığımız kilit desenini unuttuysak bu durumda en kısa çözüm telefonu sıfırlamak olacaktır. Tabi telefonu sıfırlamak için kullanacağınız sisteminde ayarlar üzerinden sıfırlama olmadığını da belirtelim. Zira Android kilit ekranını açamadığınız için ayarlara girip sıfırlama yapmanız mümkün olmayacak.
  • Bu nedenle hard reset olarak bilinen fiziksel tuşlarla sıfırlama yapma işlemini tercih etmek gerekecek. Bu işlem için de ilk olarak “güç tuşu + ses açma tuşu + menü tuşu” kombinasyonunu yapmanız gerekiyor.
  • Bu tuş sistemi telefonun modeline göre değişiklik gösterebilir. Bazı telefonlarda sadece menü tuşu ve güç tuşunun kullanıldığını da belirtelim. Söz konusu tuş kombinasyonunu yaptıktan sonra ise açılış ekranı gelene kadar beklemeniz ardından tuşları bırakmanız gerek.
  • Şimdi karşınıza gelen root ekranından ses açma kapama tuşlarını kullanarak “Factory reset / wipe data” bölümüne gelmeniz gerekiyor. Bu bölüme geldikten sonra ise karşınıza gelen ekrandan “yes delete all users data“ ifadesini seçmeniz gerekiyor.
  • Bu seçimden sonra sıfırlama işlemi başlayacaktır. Sıfırlama işleminin bitmesinin ve telefonun yeniden başlatılmasının ardından telefonun giriş ekran şifresi de sıfırlanmış olacak.

NOT: Hatırlatalım sıfırlama işleminden sonra tüm verileriniz silinir. Bu nedenle yedek dosyanızı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu