Bilgisayar

BIOS Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Güvenlik önlemlerini arttırmak ve cihazınızı koruma altına almak adına bios şifresi belirleyebilirsiniz ancak bu şifre belli bir seviyeye kadar koruma sağlıyor. Peki ama bu şifreyi unuttuğunuzda ne yapacaksınız? BIOS şifre kaldırma başlığı altında bu konuyu ele alacağız ve çözüm üretmeniz adına sizlere yardımcı olacağız.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi birçok kullanıcı güvenlik seviyesini arttırma yöntemi olarak bios şifresini tercih ediyor. Birçok şifrede olduğu gibi akıl tutulması yaşadığımız anlar olabiliyor ve unutuyoruz. Şifre kaldırma işlemi ile birlikte sizler de başa dönebilir ve giriş ekranına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz nasıl yapacağınıza birlikte göz atalım…

BIOS Şifre Kaldırma 1.Yöntem:

  • Şifreyi birkaç kez yanlış girerek sizler de süreci başlatabilirsiniz. Yanlış şifre girme işlemini, system disable uyarısı alana dek devam ettirin ve uyarı ekranı ile karşı karşıya geldiğiniz anda ekrana bir kod yansıyacaktır. Bu kodu kopyalayalım.
  • https://bios-pw.org/ sitesine giriş yapın ve hemen ardından enter your code kısmına, kopyaladığınız kodu yapıştırın ve enter tuşuna basın.
  • Get Password butonu devreye girecek ve saniyeler içerisinde yeni bir şifre alacaksınız.
  • Cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz ve karşınıza çıkan şifre ekranına, yeni şifrenizi yazın. Tebrikler! Artık şifrenizi yenilediniz ve sıfırladınız. Giriş ekranında herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Şifrenizi tekrar unuttuğunuzda bu eylemi yerine getirebilir ve fayda sağlayabilirsiniz. Merak etmeyin oldukça güvenilir bir yöntem ve binlerce kullanıcı da bu yöntemi tercih ediyor.

bios-sifre-kaldirma

BIOS Pilini Çıkarmak

  • Kasanızdaki tüm bağlantıları iptal edin ve çıkarın. Aynı zamanda güç kablosunu da çıkarmayı unutmuyoruz.
  • Ekran kartının hemen alt kısmında ve ram’in yanında bios pilini göreceksiniz. Daha önce bios pili ile tanışmadıysanız, saat piline benzer bir yapıya sahip olduğunu da belirtmek isteriz. Bu pili çıkarmanız yeterli olacaktır.
  • Pili çıkardıktan sonra 5 ila 10 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Devamında ise aynı şekilde pili yerine takın ve yerleştiğinden emin olun. Bu işlemi daha önce yapmadıysanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü az da olsa risk taşıyor ve cihazlarınıza zarar verebilirsiniz.
  • Bios pili takılıp bağlantılar sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra giriş ekranında herhangi bir engel ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Bu arada şifre sıfırlama işlemi de yapılmış olacak ve eğer dilerseniz yeni bir şifre belirleyebilir ve bu şekilde giriş yapabilirsiniz.
  • Yukarıda bahsi geçen her iki yöntem de kesin çözüm önerisi olarak sunuluyor ve zaten kullanıcı yorumlarını incelediğinizde de bunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Şifre unutma ihtimaline karşın her iki yöntemi de kayıt altında tutmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede sizler de sorun yaşadığınız durumlarda daha hızlı çözüm üretebileceksiniz.

BIOS Şifresi Koruma Sağlıyor mu?

Cihazlarınızı koruma altına almak adına kesinlikle tavsiye edilen bir önlem olacaktır ancak yazımızın genelinde de değindiğimiz gibi zaman zaman bu şifreyi unutabiliyoruz ve herhangi bir ip ucu desteği sağlanmadığı için giriş yapamıyoruz. Bios şifresi elbette güçlü bir koruma sistemi olarak karşımıza çıkıyor ancak tam koruma sağladığı söylenemez. Belli bir seviyede koruma desteği alıyorsunuz ancak tam koruma için doğru seçim olmayacaktır.

Şifre belirleyebilir ve bu şifreyi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Sıfırlama işlemi için kullanacağınız adresi de sizinle paylaştık. Güvenirli yöntemlerden biri ve kullanıcı yorumları da bunu doğrular nitelikte. Dilerseniz hemen şimdi bu deneyimi yaşayabilir ve test etme fırsatı elde edebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu