Donanım

Bilgisayarlar Temizleme ve Yedekleme konusunda ilginç bilgiler!

Bilgisayarlar Temizleme ve Yedekleme konusunda ilginç bilgiler!

Uzun süre kullandığınız bilgisayarınız ağır ve hantal çalışmaya başladıysa bu yazımız tam size göre.

Bilgisayarlarımızı kullandıkça gereksiz depolanan veriler, kullanılmayan belge ve bir çok programla belli bir süreden sonra dolmaya başlıyor.

İşletim sisteminden yedek dosyaları ayırın!

Bilgisayarının içerisinde bulunan müzik, fotoğraflar, film, program gibi dosyaları sistemin kurulu olduğu diskle aynı yerde saklamayın. Sürücünüzü ikiye bölerek bir tanesine işletim sistemini kurun, diğerine ise yedekleyeceğiniz dosyalarınızı konumlandırabilirsiniz. İşletim sisteminiz birgün açılmazsa yedeklediğiniz dosyaları bulmanız daha kolay olacaktır.

Disk temizleyiciyi sık sık çalıştırın, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar internet sitelerindeki çerezleri, hata mesajlarını, yapılan güncellemelerden sonra kullanılmayan eski belgeleri bilgisayarda tutuyorlar. Uzun süreli kullanımlarda ciddi anlamda yer kaplıyor. Yapmanız gereken, Sistemin kurulu olduğu diske sağ tıklayarak ( genellikle C diski), özelliklere gelip oradan diski temizleme butonuna tıklayarak silmeniz gereken dosyaları görebilirsiniz.

Yedek alırken klasörleme yapın,

Bilgisayarınıza aldığınız yedeklerinizi belli bir düzen içerisinde alınız. Aya, yıla veya tarihe göre sıralamanız ve klasörlemeniz, ihtiyacınız olduğu zaman bulmanız çok daha kolay olur.Çok önemli dosyaların yedeklerini 3. kez alın, Çünkü yedekleme yaptığınız diskin bozulması durumunda, 3. yedeğinizdeki dosyalar çalışmaya devam edecekler.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu