Bilgisayar

Bilgisayarın Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Sahip olduğunuz bilgisayarın ne tür özellikle taşıdığını ve ne kadar verimli olduğunu öğrenmek istiyorsanız eğer hem donanımsal hem de yazılımsal olarak takibini yapmalısınız ve bilgisayarın özelliklerine nasıl bakılır? Sorusuna yanıt vererek bunu en iyi şekilde anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar satın almadan önce de bu özellikler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor çünkü ilgili cihazın özellikleri, size sunacağı faydaları da beraberinde getiriyor. İyi bir bilgisayar almak yerine isteklerinize gerçek manada yanıt verecek özelliklere sahip olan bir cihaz satın almak sizleri daha fazla tatmin edecektir. Oyun severler için olduğu gibi yazılımcılar ve tasarımcılar için özel olarak üretilen bilgisayarlar da var ve aslında ihtiyaca yönelik bir çalışmadan bahsetmek daha doğru olacaktır.

Bilgisayarın özelliklerine nasıl bakılır?

  • Bilgisayarım sekmesine sağ tıkladığınız takdirde karşınıza bir pencere çıkacaktır ve bu pencerede yer alan özellikler butonuna tıklayarak sizler de bilgisayarınızın özelliklerine göz atabilirsiniz. Buradaki alanda işletim sistemi ile birlikte işlemci hakkında da bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda ram, bilgisayar adı ve sistem türü hakkında da bilgi edinebiliyorsunuz.

blank

  • Bir diğer yöntem ise Dos ekranı üzerinden yapılıyor ve yine oldukça kolay bir süreç karşınıza çıkacaktır. Windows+R kombinasyonu ile birlikte sizler de ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. İlgili panele cmd yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Karşınıza siyah bir ekran çıkacak ve systeminfo yazıp enter tuşuna basmanız gerekecektir. İşlem süreci bu şekilde ve bu sayede sizler de bilgisayarınızın adını, yüklü olan işletim sistemini ve hatta anakart modeli gibi tüm detayları net bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Bu uygulama ile birlikte elde edeceğiniz bilgiler çok daha fazla olacaktır.
  • Bir diğer yöntem ise yine bilinen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor ve çok sayıda bilgisayar kullanıcısı da genellikle bu adımları uyguluyor. Windows+R kombinasyonu sonrası panele dxdiag yazıp enter tuşuna bastığınız takdirde bilgisayarınıza ait birçok özelliği saniyeler içerisinde görüntüleme şansına sahip olacaksınız. Yine detay bilgiler karşınıza çıkıyor ve uygulaması da gayet kolay olduğu için sizler de bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
  • Bilgisayarın özelliklerine nasıl bakılır sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise program desteği olacaktır. CPU-Z isimli cüretsiz program sayesinde sizler de bilgisayarlarınızın özelliklerine göz atabiliyorsunuz ve programın kurulumunun yanı sıra kullanımı da gayet kolaydır. Detaylı bilgiler verdiğini de belirtmek gerekiyor ve sizler de dilediğiniz zaman programı indirerek ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen adımların tamamı sizlere fayda sağlayacaktır. Bilgisayarınızın özelliklerini daha detaylı bir şekilde görüntülemek isterseniz eğer program desteği almak daha mantıklı gibi duruyor çünkü tüm detayları gözler önüne seriyor ve ücretsiz olması da en önemli detaylardan bir tanesidir.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu