Donanım

Bilgisayarım İnternete Bağlanmıyor

İnternete Bağlanma Problemleri

Hayatımızın o kadar büyük bir kısmın da yer almaya başladı ki artık hemen her şeyimiz internet üzerinde olmaya başladı. Eskiden ödevlerimizi kütüphaneye gider araştırma yapar, ders notları çıkarırdık. Yıllık ödevler kendi el yazımızla kitaplardan ansiklopediler den araştırarak ders çalışırdık. Şimdilerde yetiştirdiğimiz çocukların tüm dersleri internet üzerinde kitaplar, ödevler her şey buradan araştırarak yapılıyor. Ders notları internete yükleniyor. Bizlerde aynı şekilde internetle çalışıyoruz, kullandığımız programlar internet bağlantılı, haberleşmek için mail kullanıyoruz, resmi yazışmalar hepsi mail de. Yeri geliyor zaman öldürmek için vaktimizin çoğunu geçiriyoruz. Sevdiklerimize bu yolla ulaşıyoruz. Ve daha bir sürü sayamadığımız şeylere bakınca ne kadar çok hayatımızda internet olduğunu görüyoruz. Hayatımıza girmiş olan ve tüm dünyayla bağlantımız olan bu ağın hayatımız da olmadığını düşünsenize hayat bizim için ne kadar zor geçer.

internet baglantisi yok

Bunun yanında bilgisayarımızda bazen yaşanan aksaklıklar yüzünden bağlanmadığımız zamanlar olabiliyor. İnternet bağlantımız da sorunlar yaşadığımız zaman yapılabilecek hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım sizlere.

Kablosuz internete bağlanamıyorum gibi bir sorunla karşılaştığınız zaman teknik servis vs. başvurmadan önce yapacaklarınız var elbet. Teknik servis ücreti ödemeden kendiniz de sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bilgisayarınız internete bağlanmıyor ise öncelikle; ağ kablonuzu kontrol edin ağ kablonuz bilgisayarınıza bağlımı değil mi kontrol edin. Yada ağ kablosu modem kutusuna bağlımı bunları öncelikle kontrol etmek gerekiyor. Çünkü kablo yerinden oynamış çıkmış olabilir. Kablonun yerinden az oynaması bile bağlanmama sebebi olabilir. Ağ kablonuz da sıkıntı yok her şey normal şekilde ise bu sefer bilgisayarın arkasında bulunan ağ girişinin üzerinde bulunan ışıklar var, orayı kontrol edelim ışıklardan yeşil olanın yanıp sönmesi gerekmekte. Eğer yeşil ışık yanıp sönmeye devam ediyorsa sorun yok ama ancak yeşil ışık yanmıyorsa sorun yerel hatta olabilir internetin dağıtıcısına elektrik gelmediği için çalışılmıyor olabilir. Ama ışık yanıyorsa bu sefer sorun bilgisayarınız da olabilir. Bunun için yapılacaklardan biri bilgisayarda bulunan başlat kısmın da ayarlara gelin ayarlarda ağ ayarlarını gelin ağ bağlantıları kısmından da yerel ağ bağlantısını seçin. Yerel ağ bağlantıların da internet iletişim kurallarının özelliklerini Mouse ile tıklayın. Orda otomatik olarak bir ıp adresi al kısmı var Mouse la oraya tıklıyoruz, bu sefer karşınıza gelenler arasın da dns sunucu adresini otomatik olarak al gelecek bu yazıyı gördüğünüzde tamam tuşuna Mouse ile basın ve ayarlar yapılmış olacak yeniden.

internet bağlantısı yok !

Ayarlar yeniden yapılandırıldı ancak muhtemelen sinyal gelmiş internete bağlanmaya başlanmış olmanız lazım. Ama hala internete bağlanamıyorum diyorsanız sorun farklı olabilir yada kablosuz ağı kullanıyor olabilirsiniz. Kablosuz internete bağlanamıyorum diyorsanız o zaman farklı çözüm yolları deneyeceğiz. Önce kablosuz wifi açık olup olmadığını kontrol edelim, fişi yerinden çıkmış olabilir veya modem kapatılmış olabilir. Bunlar basit gibi gözükse de aslında belli başlı en büyük sorunlardan biridir. Eğer sorun orda değilse bu sefer bilgisayarınızdan sol ctrl ve yanında bulunan fn tuşuna basılı tutun bu sırada F2 tuşunu da basmanız gerekecek. Basılı tuttuk dan sonra ekran da çıkan simgeye kadar bekleyin çıkan simgeye evet dedikten sonra bağlantıyı aktif hale getirir ve sorunu çözmüş olursunuz.  Genel olarak F2 tuşu wifi açma kapatma tuşu olarak kullanılmaktadır. Zaten tuşların üzerindeki simgelerden tahmin edebilirsiniz. Eğer sorunlarınızı hala çözemediyseniz, sorun farklı bir yerde olabilir ve sizi aşabilir sorun. Böyle durumlar da teknik servis den destek almak daha mantıklı olacaktır. Yada etrafınız da bulunan bilgisayar bilgisi olan arkadaşlarınızdan da destek isteyebilirsiniz.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu