Bilgisayar

Bilgisayardan Wifi Şifresini Öğrenme

Bilgisayarlarınız ile daha önce bağlandığınız ağlara kısa süre içerisinde ulaşabilir ve aynı zamanda ağ şifresini de öğrenebilirsiniz. Bilgisayardan wifi şifresi öğrenme başlığı altında bu işlemin nasıl yapılabileceğini ve nasıl bir sürecin sizleri beklediğini anlatmaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi bazı ağlar güvenlikli ağlardır ve bağlanıp internet hizmeti almak istediğinizde şifre girişi yapmanız gerekecektir. Şifre bilgisini nasıl görüntüleyebileceğinizi merak ediyorsanız eğer bir alt metne göz atmanız yeterli olacaktır. Sizler de adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde şifre bilgisini görüntüleyebilir ve internet hizmeti alabilirsiniz. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

Bilgisayardan Wifi Şifresini Öğrenme

  • Görev çubuğunda wifi simgesine sağ tıklayarak ilk adımı atalım ve hemen ardından ağ ve paylaşım merkezini aç butonuna tıklayarak devam edelim.
  • Karşınıza yeni bir pencere çıkacaktır ve bu pencere üzerinden devam etmeniz gerekiyor. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir butonuna tıklayarak devam edelim. Sol frame’ye göz atarsanız eğer bu seçeneğin yer aldığını sizler de göreceksiniz.
  • Cihazlarınızdaki mevcut tüm ağ bağlantıları liste halinde karşınıza çıkacaktır ve kullanmakta olduğunuz ağı işaretleyerek devam etmeniz gerekiyor. Sağ tıklayın ve durum seçeneğini aktif hale getirin.
  • Ağ ile ilgili birçok bilgiye bu pencere üzerinden saniyeler içerisinde ulaşacak ve hatta değişiklikler de yapabileceksiniz. Kablosuz ağ özellikleri seçeneğine tıklayarak devam edelim…
  • Karşınıza yeni bir pencere çıkacak ve bu pencere üzerinden güvenlik butonuna tıklamamız gerekiyor. Wifi şifresini öğrenmek için yapmanız gereken şey ise gayet basittir. Karakterleri göster butonuna tıkladığınız ve ilgili kutucuğu işaretlediğiniz takdirde sizler de ilgili ağın şifresini görüntüleyebileceksiniz.

Yukarıda bahsi geçen yöntem, Windows kullanıcılarının uygulayabileceği bir yöntemdir ve kesinlikle işe yaradığını da belirtmek isteriz. Dilerseniz mac kullanıcıları için de sürecin nasıl işlediğini ve neler yapmaları gerektiğini detaylı bir şekilde aktaralım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışalım…

blank
bilgisayardan-wifi-sifresini-ogrenme

Mac Kullanıcıları için Bilgisayardan Wifi Şifresini Öğrenme:

  • Keychain Access uygulaması ile birlikte sizler de saniyeler içerisinde ilgili ağa ait şifreyi görüntüleyebilir ve gerekli tüm bilgileri temin edebilirsiniz.
  • Uygulamayı çalıştırdıktan hemen sonra sistem-kategori ve parolalar adımlarını takip etmeniz gerekiyor.
  • Mac bilgisayarınızda bulunan tüm ağlar, liste halinde karşınıza çıkacaktır. Şifresini öğrenmek istediğiniz ağa çift tıkladıktan hemen sonra doğrulama adımlarını eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor ve bu adımlar tamamlandıktan sonra şifre bilgisi ekranlarınıza yansıyacaktır.
  • Doğrulama adımlarında sorun yaşarsanız eğer bunun için yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmuyor ve ne yazık ki şifre bilgisi alamıyorsunuz.

Mac ve Windows kullanıcıları için wifi şifresi öğrenme sürecini detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Eksiksiz bir şekilde takip edip uyguladığınız takdirde sizler de cihazlarınızdaki ağları saniyeler içerisinde görüntüleme şansı elde ediyor ve aynı zamanda şifre bilgisine de erişim sağlıyorsunuz.

Online dünyada çok fazla hatalı kaynak var ve şifre kırma programı adı altında hizmet veren zararlı yazılımlar da ne yazık ki insanlara pazarlanmaya çalışılıyor. Bu uygulamaları kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve bu yazıda belirtilenler dışında herhangi bir işlem ya da yönteme de ihtiyacınız yoktur.

Bilgisayardan wifi şifresi öğrenme konusunda ifade ettiğimiz gibi ilgili yöntemleri hatasız bir şekilde takip ederek sizler de sonuç elde edebiliyorsunuz ve gayet kolay yöntemler olduklarını da hatırlatmak isteriz. Ağ şifresini girdikten sonra sorunsuz bir şekilde internete bağlanabileceksiniz ve program desteğine de gerek duymuyorsunuz. Bunun dışındaki yöntemler genellikle yazılım destekli yöntemlerdir ve tavsiye etmediğimiz seçeneklerdir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu