Bilgisayar

Bilgisayardan Ses Gelmiyor

Bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de “Bilgisayardan ses gelmiyor” şeklindeki problemdir. Bunun birçok farklı nedeni olabilir ve sorunu çözmek için de öncelikli olarak nedeni tespit etmeniz gerekiyor. Yapacağınız ilk şey sorun giderme adımlarını takip etmek ve dilerseniz sürecin nasıl işleyeceğini de hep birlikte görelim.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor!

  • Denetim masası > Tüm denetim masası ögeleri-Sorun giderme
  • Bu adımı takip ettikten sonra Donanım ve ses-Kayıttan ses çalma ile ilgili sorunları gider adımlarını uygulamanız gerekiyor. Yönetici ve ilgili parola ile birlikte giriş yaptıktan sonra sorun giderici aktif hale gelecek ve çözüm için gerekli süreç tamamlanacaktır.
  • Sorun giderici menüsünü bulmak için başlat düğmesi üzerinden denetim masası araması yapabilir ve sonrasında da arama bölümüne sorun giderici yazarak aramalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Bilgisayardan ses gelmiyor problemi sorun giderici yardımı ile çözümlenmediyse uygulamanız gereken bir başka yöntem de ekran kartı kontrolüdür ve dilerseniz bu kontrolü nasıl sağlayacağınıza da hep birlikte göz atalım.

Başlat > Denetim masası > Sistem ve güvenlik ve son olarak aygıt yönetici butonuna tıklayın. Eğer yönetici parolası ve buna bağlı onay istenirse parolanızı girmeniz gerekecektir. Sonrasında ses, video ve oyun denetleyicileri butonuna çift tıklayın ve karşınıza çıkan listede herhangi bir ses kartı olup olmadığını kontrol edin.

Ses kartı görüntülenmiyorsa sorunun ana kaynağı budur ve en kısa süre içerisinde bir ses kartına ihtiyacınız olacaktır.

blank

Bilgisayarlarınızda ses kartı mevcut ise ve listede bunu görüntüleyebiliyorsanız ses kartının üzerine gelip sağ tıklayın ve hemen ardından özellikler sekmesine geçiş yapın. Genel butonuna tıkladıktan sonra sorunları tespit etmek için aygıt durumu kutucuğuna göz atın. Soru işareti ya da herhangi bir problem bildirimi söz konusu ise öncelikli olarak bu sorunu çözümlemeniz gerekiyor.

Bilgisayardan ses gelmiyor problemini çözümleyebilmek için uygulayacağınız bir diğer yöntem ise ses düzeyi karıştırıcısı menüsüdür. Başlat-Denetim masası-Donanım ve ses menüsü ardından Ses butonunun altında yer alan Sistem sesini ayarla menüsüne geçiş yapmanız gerekiyor. Bu menü üzerinden ses ayarlaması yapabilir ve bilgisayarlarınıza bağlı bir hoparlör varsa kontrolleri daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Problem Devam Ediyorsa;

Yukarıda bahsi geçen adımları uygulamanıza rağmen bilgisayardan ses gelmiyor ve sorun devam ediyorsa güncellemeleri kontrol etmenizi de tavsiye ediyoruz ve tüm güncellemeler yapılmasına rağmen sorun çözülmemişse format atmayı da deneyebilirsiniz. Sorun buna rağmen devam ederse bireysel olarak bir şeyler yapmak yerine profesyonellerden yardım almanız elbette daha sağlıklı olacaktır. Bilgisayar tamircileri ya da hali hazırda devam eden bir garanti durumu varsa ilgili marka da konu hakkında yardımcı olacak ve çözüm sunacaktır.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu