Bilgisayar

Notebook’larda Sistem Kurtarma Tuşları (Recovery Tuşları)

Format atmak istemiyor fakat bilgisayarlarınızı sıfırlamak gibi bir düşünceye sahip iseniz eğer sizler de recovery işlemine başvurabilirsiniz. Notebook’larda sistem kurtarma tuşları(Recovery Tuşları) başlığı altında kısa yollardan bahsedeceğiz. Yeni nesil notebook kullanıcıları bu konuda fazlasıyla şanslı görünüyor ve uzun uzun işlem yapmak yerine artık sizler de tek bir tık ile sıfırlama sürecine adım atabiliyorsunuz.

Notebook üreticilerini de bu konuda tebrik etmek isteriz ve gösterdikleri hassasiyet ile birlikte zamanı lehimize çeviriyorlar. Bilgisayarlarınızda meydana gelen herhangi bir sorunu çözümlemek adına sıfırlama işlemine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu bir format işlemi değildir ve farklı bir süreç olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Bilgisayarlarınızı satın aldığınız anki noktaya taşımak ve biraz olsun rahatlatmak isterseniz eğer sizler de recovery ile birlikte bunu mümkün hale getirebiliyorsunuz. Dilerseniz farklı markalardaki ilgili tuşlara hep birlikte göz atalım ve sizleri de bu konuda bilgi sahibi yapalım.

Lenovo Notebook’larda Recovery Tuşu:

F11 recovery tuşunu kullanarak sizler de recovery menüsüne doğrudan geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Lenovo marka notebook’larda sol alt köşede bir çukur mevcut. Bu çukura sivri ya da ince bir cisim ile müdahalede bulunduğunuz takdirde yine recovery menüsüne saniyeler içerisinde ulaşmış olacaksınız.

Bu tuşun en büyük amacı ise zaman kaybını önlemek ve uzun sürecek olan bir eylemi kısa süre içerisinde başlatabilmektir. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi kullanıcılar için gerçekten özel bir detay ve bu detay ile birlikte sizler de sıfırlama işleminde zaman kazanabiliyorsunuz.

blank

Asus Notebook’larda Recovery Tuşu:

Asus marka cihaz kullanıcısı iseniz eğer sizler de F9 tuşu ile ilgili menüye erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu tuş dışında arama bölümünü kullanabilir ve kurtarma adımlarına ulaşabilirsiniz. Windows 8.1 sürümü kullanıcıları için erişim çok daha kolay ve fabrika ayarlarına sıfırla menüsü de bu bağlamda sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Toshiba Notebook’larda Recovery Tuşu:

Recovery işlemini başlatmak için sizler de F8 tuşunu kullanabilirsiniz. Repair your computer butonuna tıkladığınız takdirde süreç kendiliğinden başlayacak ve step step ilerleme kaydedecektir. Eğer herhangi bir takılma ya da donma sorunu ile karşı karşıya gelirseniz 0 tuşuna basın ve bilgisayarınızı yeniden açarak işleme yeniden başlayabilirsiniz. Donma sorunu bu markada çok sık yaşanıyor ve forumları incelerseniz eğer müşterilerin şikayetlerini de net bir şekilde görebileceksiniz.

Samsung Notebook’larda Recovery Tuşu:

Cihazınızı başlatırken F4 tuşuna seri bir şekilde basarak sizler de recovery menüsüne erişim sağlayabilirsiniz. Bu ekran üzerinden geri yüklemeyi aktif hale getirecek ve süreci sorunsuz bir şekilde başlatabileceksiniz. Samsung markasının bu konuda diğer markalara kıyasla daha kolay ve hızlı bir süreç sunduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Acer Notebook’larda Recovery Tuşu:

Alt+F10 kombinasyonunu kullanarak sizler de Acer marka bilgisayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Recovery ekranına ulaştığınız takdirde nasıl ilerlemeniz gerektiği de sistem tarafından sizlere bildiriliyor.

Fujitsu: Cihaz açılırken F8 tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Gigabyte: Açılış ekranında F9 tuşuna basmanız gerekiyor.

Gateway: Açılışta R tuşuna sık sık basmanız ya da F11’i kullanmanız yeterli olacaktır.

Msi: açılış ekranında F3, F8 ya da F11 tuşlarını kullanabilirsiniz ve sürekli olarak basmanız gerekecektir.

Sony: Açılış ekranında sürekli olarak F10 tuşuna basmanız gerekiyor ve doğrudan recovery menüsüne erişim sağlıyorsunuz.

Son olarak bir uyarıda bulunalım… Recovery işlemi öncesinde tüm dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Aksi takdirde verilerinize veda etmek durumunda kalacak ve tekrar ulaşmak istediğinizde ne yazık ki bunun mümkün olmadığını fark edeceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu