Bilgisayar

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık yaşadığı sorunları ele almaya devam ediyoruz. Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ve çözümü başlığı altında detaylı bir şekilde inceleme yapacağız. Ses aygıtı ile ilgili yaşadığınız problemler, bu sorunu doğrudan etkiliyor ancak tek başına yeterli bir neden değil ve donanımsal olarak farklı sorunların da gün yüzüne çıkacağını unutmamak gerekiyor.

Ses aygıtını kontrol ettiniz ve mevcut olduğunu fark ettiniz ancak hala ses alamıyorsunuz? Sürücü ile ilgili problemleri inceleyebilirsiniz ve çözüm de sürücü üzerinden gerçekleştirilecektir. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu can sıkıcı sorunun nasıl çözümleneceğini de hep birlikte inceleyelim.

Bilgisayar Ses Aygıtı Kontrolü

  • Bilgisayarlarınızı açın ve masaüstünde boş bir alana gelerek farenin sağ tuşuna basın. Açılan pencere üzerinden sizler de Kişiselleştir butonuna tıklayın. Bu işlemler sonucunda Windows’a bağlı ayarlar menüsü açılacaktır.
  • Temalar-gelişmiş ses ayarları adımlarını takip etmeniz gerekiyor.
  • İlgili pencerenin hemen sol üst köşesinde yer alan kayıttan yürüt butonunu kullanmanız gerekiyor. Yüklü ses aygıtı yok gibi bir ibare ile karşı karşıya iseniz eğer ses aygıtı ile ilgili ciddi bir sorundan bahsetmek mümkündür. Yine boş bir alana gelerek fare ile sağ tıklayalım ve devre dışı bırakılmış aygıtları göster butonunu kullanalım.
  • Ses aygıtının üzerine gelerek karşısına tik atıyor ve aktif hale getiriyoruz.
  • Tüm bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğiniz takdirde sizler de ses gelmeme sorununu çözümlemiş olacaksınız. Ses aygıtı zaman zaman devre dışı kalabiliyor ve bu da bilgisayarınızdan ses gelmemesine neden oluyor. Basit bir süreç doğrultusunda sizler de sorunu giderebilirsiniz.

Bu yöntem işe yaramadığı takdirde bir diğer alternatife göz atabilir ve uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bu alternatife de hep birlikte göz atalım.

blank

Bilgisayar Ses Aygıtı Sürücüsü Kontrolü

  • Ses aygıtı sürücüsünün güncel olmaması da ses problemine neden olacaktır. Güncelleme işlemini yapmadığınız takdirde ne yazık ki bu sorundan kurtulamazsınız. Dilerseniz çözüm yöntemine hep birlikte göz atalım.
  • Windows ara seçeneğini kullanarak sizler de aygıt yöneticisi yazabilir ve ilgili menüye kısa süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz.
  • “Ses girişleri ve çıkışları” butonunun emen yanındaki ok simgesine tıklayın ve karşınıza çıkan aygıtlardan herhangi birine gelerek sürücü yazılımını güncelleştir butonuna tıklayın.
  • Güncel sürçü yazılımını otomatik ara butonu da bu bağlamda sizlere yardımcı oluyor ve en güncel sürümü sizler için bularak yükleme yapmanızı kolaylaştırıyor.
  • Arama işlemi tamamlandıktan sonra sürücülerin güncellenmesi de yine otomatik olarak yapılıyor ve bu süreç tamamlandığı takdirde sizlere gerekli bildirim de iletilecektir. Sürücü güncellemesi sonrası ses ile ilgili herhangi bir sorununuz kalmayacaktır.

Yukarıda bahsi geçen yöntemler kesin çözüm yöntemleridir ve dikkatli bir biçimde uyguladığınız takdirde sizler de sonuç elde edeceksiniz.

Ses aygıtı ile ilgili problemlerin altında yatan nedenleri incelediğimizde zararlı yazılım ve uygulamaların da gerçek bir neden olduğunu görebiliyoruz. Bilgisayarlarınıza yükleme yaparken lisanslı ürünler dışında farklı ürünler kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aksi takdirde yalnızca sürücülere değil, donanımsal anlamda da cihazlarınıza zarar verebiliyorlar.

Bilgisayardan ses gelmeme sorunu gerçekten ciddi bir problem ve özellikle bilgisayar başında çalışanlar için daha büyük bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Oyun oynarken, vidyo izlerken ve daha da önemlisi müzik dinlemek istediğinizde bu sorun can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bahsi geçen yöntemleri kullandığınız takdirde böyle bir sorununuz kalmayacak ve sizler de cihazlarınızdan yeniden ses alıyor hale geleceksiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu