Bilgisayar

Bilgisayarda Klasör ve Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda dosya gizleme işlemi hakkında detaylı bilgi aktarmak adına buradayız. Bilgisayarlar, gündelik hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz cihazlardan biri haline gelmiş durumda. Bu cihazlar sayesinde işlerimizi halledebiliyor ya da eğitim hayatımızda ve iş hayatımızda ihtiyacımız olan sunumları da sorunsuz bir şekilde hazırlayabiliyoruz. Saymakla bitmeyen bir fayda silsilesi söz konusu. Peki gizlemek ve saklı tutmak istediğimiz dosyalar konusunda neler yapabiliriz? Program yardımı alabilirsiniz ve dijital dünyayı araştırdığınız takdirde bu konuda sizlere yardımcı olacak sayısız ürünün yer aldığını görebiliyorsunuz.

Bilgisayarda Dosya Gizleme

Bilgisayarda dosya gizleme işlemi programsız olarak da yapılıyor ve elinizdeki cihazlar bu konuda sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Gizlemek ve saklı tutmak istediğiniz dosyalar için izlemeniz gereken süreç ise aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Gizlemek istediğiniz dosya ya da klasöre sağ tıklayıp ilk etapta özellikler menüsüne erişim sağlamanız gerekiyor. Dosyanın içine girmeyeceksiniz, bu detay önem arz ediyor.
  • Karşınıza çıkan yeni pencere üzerinden genel sekmesine ulaşıyorsunuz ve en alt kısımda yer alan gizli kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.
  • Yapmanız gereken tek şey uygula butonuna basmak olacaktır ve bu buton ile birlikte klasörleriniz ya da ilgili dosya gizlenecektir. Peki ya da tik alanı aktif değilse? Endişe etmenize gerek yok, az sonra bu detayı da konuşacağız.
  • İlgili belge ya da klasörü tamamen görünmez hale getirmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise bilgisayarımın içerisine giriş yaparak düzenle seçeneğini kullanmak olacaktır.
  • Karşınıza çıkan pencere aracılığı ile gizli dosya, klasör ve sürücüleri gösterme seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz ve bu sayede dosya tamamen gizlenecek ve sadece siz istediğinizde aktif hale getirilecektir.

bilgisayarda-klasor-ve-dosya-gizleme-nasil-yapilir

Gizlenen Dosyayı Görüntüleme

Her insanın gizlemek istediği bir şeyler olabilir ya da önemli olarak tanımladığınız dosyaların da gizli tutulması şarttır. Bilgisayarda dosya gizleme başlığı altında bu detayları sizinle de paylaştık. Peki ya gizlediğimiz dosyaları nasıl yeniden görüntüleyebileceğiz? Bilgisayarımın içine girdikten hemen sonra düzenle seçeneğine tıklayın ve ardından karşınıza çıkan pencerede gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster butonunun karşısındaki tiki kaldırmanız yeterli olacaktır. Yani az önceki maddelerin tam tersini uygulayacaksınız ve bu sayede gizlenmiş olan dosyaların tamamı karşınıza çıkacaktır.

Bilgisayarda dosya gizleme işlemi bu kadar basit ve aynı şekilde ilgili dosyalara ulaşma konusunda da sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Bu konuda yardım alabileceğiniz programlar da var ve gizleme işleminin yanı sıra kilitleme hizmeti ile birlikte dosyalarınızı şifrelemenize yardımcı oluyorlar. Bu programlar ücretsiz ve herhangi bir ödeme yapmanıza da gerek kalmıyor. Program kullanmak istemiyorsanız eğer bahsi geçen adımları eksiksiz bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Gizli Dosyalar Silinir mi?

Format ya da hard diskin yanması ile birlikte elbette gizli dosyalarınız da silinecektir. Bu tam koruma anlamına gelmiyor ve yaptığınız işlem sayesinde sadece dosyaları farklı kişilerden saklamış oluyorsunuz. Size ait önemli bir film arşivi olabilir ya da ulaşılmasını istemediğiniz bir iş dosyası da olabilir.

Cihazlarınız bu konuda sizlere yardımcı oluyor ve daha da önemlisi gizleme işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getiriyor. Gizli dosyalara ihtiyacınız kalmadığı takdirde yeniden açık hale getirebilir ya da silebilirsiniz.

Bilgisayarda dosya gizleme konusunda bahsettiğimiz yöntemler Windows kullanıcıları için geçerlidir. Gizlediğiniz dosyaları özel bir klasöre alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz ve herhangi birisi bu dosyayı açtığı takdirde içinin boş olduğunu görecektir. Gizleme işleminin asıl amacı da tam olarak budur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu