Bilgisayar

Bilgisayar Klavyesi Çalışmıyor?

Bilgisayar kullanıcılarının sorunlarına değinmeye devam ediyoruz ve bilgisayar klavyesi çalışmıyor şikayetine de yanıt vermeye çalışacağız. Bu sorunun birçok farklı nedeni olabileceği gibi birçok farklı çözümü de mevcut. Dilerseniz alt başlıklar ile birlikte bu detayları hep birlikte inceleyelim.

Resetleme İşlemi

Donanımsal sorunlar baş gösterdiği takdirde tercih edebileceğiniz en klişe ancak işe yarara yöntemlerden bir tanesi de yeniden başlatma eylemi olacaktır. Bilgisayarlarınızı yeniden başlatmanıza rağmen soru devam ediyorsa bir diğer yönteme göz atabilirsiniz.

Antivirüs Desteği Alın

Kötü amaçlı yazılımlar tarafından ele geçirilen cihazlarınızın donanımsal olarak sağlıklı bir çalışma ortaya koyması ne yazık ki mümkün değil. Antivirüs desteği alabilir ve bu kötü yazılımları ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlem fayda etmediği takdirde bir diğer yönteme geçiş yapacağız.

blank

Driver Problemi

Güncel driver kullandığınıza emin misiniz? Bunu yalnızca klavyeleriniz için değil, cihazınızın diğer donanımsal parçaları için de sık sık kontrol etmeniz gerekiyor. Güncel sürücü ile birlikte klavyelerinizdeki sorun yüksek ihtimalle çözümlenmiş olacaktır. Drive indirmek için resmi siteyi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz ve bunun dışında farklı bir adres üzerinden indirme işlemi yapmamanız gerekiyor.

Usb Klavye

Yukarıda bahsi geçen tüm adımları eksiksiz uygulamanıza rağmen klavyeleriniz ile ilgili sorun devam ediyorsa usb klavye deneyebilirsiniz. Eğer sorun çözüldüyse donanımsal bir sorun olduğundan artık eminiz. Burada yapmanız gereken tek şey cihazlarınızı servise göndermek olacaktır. Bireysel olarak müdahale etmeyi denemeyin çünkü yapacağınız müdahaleler sonucu ürün garanti kapsamından çıkartılıyor ve bu da başınızı ağrıtabiliyor.

Bilgisayar klavyesi çalışmıyor demek, işlem yapmanızı engelleyecek bir sorunun gün yüzüne çıkması anlamına geliyor. Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan klavyeler, zaman zaman bu tür sorunlar yaratabiliyor ve bizler de bu yazıda, neler yapabileceğinize ve ne şekilde çözüm üretebileceğinize değinmek istedik. Son başlıkta da ifade ettiğimiz gibi eğer bu yöntemler işe yaramıyorsa servis desteği almak daha doğru ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Usb klavye de çalışmıyorsa eğer giriş kısmının kontrol edilmesi gerecektir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu