Bilgisayar

Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor!

Bilgisayar kullanımında yaşadığınız sorunları ve bu sorunların çözümlerini detaylı bir şekilde incelemeye devam ediyoruz. Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor sorununun çözümünü de yine bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bilgisayarın sürekli olarak kendini yeniden başlatması, birçok kaynakta yazılımsal bir sorun olarak lanse ediliyor ve sürücü hatası ile birlikte bu sorunun kronik bir hal alacağını da unutmamak gerekiyor. Ekran kartı ve ana karta bağlı sorunlardan bahsetmek de mümkün ancak profesyonel bir kişiden yardım almadan ve cihaz incelemesi yapılmadan sorunun asıl kaynağı şudur demek de pek doğru olmayacaktır.

Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor

İhtimalleri sıralayalım ve en azından gözden geçirmenize yardımcı olalım istiyoruz.

Ekran Kartı: Ekran kartınızın son sürümünü yüklediğinize emin misiniz? Eğer bu tür bir sorun mevcut ise bilgisayarınızın güçlü bir oyun esnasında kendini resetlemesi gayet normal bir durumdur. İşlem yapamadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda kendini resetleyerek basit bir çözüm üretiyor ancak bu durum bilgisayar kullanıcıları için büyük bir soruna dönüşüyor. Güncelleme sonrası resetleme probleminin ortadan kalktığını göreceksiniz. Buna rağmen herhangi bir sonuç elde edemediyseniz, bir diğer adıma geçebilirsiniz.

Ekran Kartının Isınması: ekran kartının aşırı şekilde ısınması da resetleme işlemine sebebiyet vermektedir. Fan temizleme eyleminin sık sık yapılması gerekiyor, aksi takdirde cihazınızdan verim alamayacak ve sürekli olarak kendini kapatıp açtığını göreceksiniz. Isınma sorununun en net çözümü ise az önce de ifade ettiğimiz gibi fanların sık sık temizlenmesi olacaktır.

Virüsler: Virüslerin bilgisayarlarınızı işgal ettiğini düşünecek olursak eğer, cihazınız bu sorunu kendi başına çözüme kavuşturmak adına sürekli olarak resetlemeyi tercih edecektir. Virüss programlarına her daim ihtiyacınız var ve lisanslı bir virüs programı ile gerçek bir koruma sağlayabilirsiniz. Kaspersky ve Nod32 gibi efsane haline gelen isimleri bizler de tavsiye ediyoruz ve bu sayede bilgisayarlarınızı daha güvenli bir şekilde koruyabileceksiniz. Virüsler de yeniden başlatma eylemine sebebiyet verebiliyor ve hatta birçok kullanıcı, virüs programları sayesinde bu sorunu çözdüklerini dile getiriyor.

blank

Güvenli Mod Bir Çözüm Yöntemi mi?

Çoğu zaman evet ancak güvenli modda başlatmanıza rağmen bilgisayarınız yine kendini resetliyor ve sorunu çözümlemiyorsa, hiç tereddüt etmeden format atabilirsiniz. Format sonrasında resetleme sorunu muhtemelen çözümlenmiş olacaktır ve unutmadan, otomatik güncellemeleri de aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu sayede var olan ve ihtiyaç duyulan bir güncelleme durumunda sizler de sorun yaşamamış olacaksınız.

Buna rağmen sonuç elde edemediyseniz eğer servis desteği almanız kesinlikle daha doğru olacaktır.

Yazılımsal mı Donanımsal mı?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi cihazlarınızı tam manasıyla incelemeden ya da sorunu net olarak tespit etmeden net bir bilgi sunmak mümkün değil. Sizler için ihtimalleri sıraladık ve bu ihtimaller dahilinde incelemelerinizi yaparak çözüm üretebilirsiniz. Tüm bu adımlara rağmen resetleme sorunu devam ediyorsa eğer servis desteği alarak sonuca gidebilirsiniz.

Cihaz kullanımında yapılan hatalar, Windows update eksiklikleri ve devamında gelen yazılımsal sorunlar da resetleme sorununun en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Bilgisayarlarınız komplike bir yapıya sahiptir ve herhangi bir parçada ya da yazılımda meydana gelen sorun, cihazın tamamını etkisi altına alabiliyor.

Yukarıda bahsi geçen yöntemler, birçoklarınızın bildiği ancak uygulamadığı yöntemler bütünüdür. Denemenizi tavsiye ediyoruz ve aldığımız kullanıcı yorumları da bu adımların fayda sağladığı yönündedir. Resetleme sorunu kronik bir hale geldiği takdirde bilgisayarın her yeniden başlatılması durumu cihazlarınıza da büyük ölçüde zarar verecektir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu