Bilgisayar

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor!

Bilgisayar kullanıcılarının şikayetlerine yanıt vermeye devam ediyoruz ve bu yazımızda da bilgisayar kendi kendine kapanıyor başlığı altında farklı bir sorunu ele almaya çalışacağız.

Bilgisayarlarınızın kullanım esnasında kendi kendine kapanmasının çok fazla nedeni olabilir, bu yüzden çözüm sunmadan önce ilk etapta bu sorunların ana kaynağına göz atmak gerekiyor. Hard disk arızası, güç kaynağı (power supply), anakart, ram ve yazılımsal problemlerden kaynaklanabilir. Bu sorun oluşmadan önce yüklediğiniz programları gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Sorunu tespit ettikten sonra çözüm üretmek elbette daha kolay olacaktır. Bunun nedenleri ise aşağıdaki gibidir:

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor!

1.Hard disk problemi, bilgisayarlarınızın kendini sık sık kapatmasına ve savunma mekanizması oluşturmasına neden olur.

Bad sektör adını verdiğimiz olay, alınan darbeler neticesinde meydana geliyor ve bu da hard diske büyük ölçüde zarar verebiliyor. Bu tür durumlarda işletim sistemi, verileri okuma konusunda sıkıntı yaşıyor ve okuyamadığı takdirde sistemi devre dışı bırakarak savunma sistemi oluşturuyor. Bu sistem de haliyle bilgisayarın kendi kendine kapanması olarak karşımıza çıkıyor. Hard diski değiştirmek ya da mümkünse onarmak, sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Aksi takdirde bilgisayarınız kendini kapatmaya devam edecektir.

2.Fan’da meydana gelen tozlanma ya da yetersiz soğutma durumu da bilgisayarlarınızın kendini sık sık kapatmasına neden olacaktır.

Fan temizliğinin düzenli ve profesyonel olarak yerine getirilmesi gerekiyor aksi takdirde kapanma sorunu ile birlikte farklı birimlere de zarar verebiliyor. Fan temizleme işlemi oldukça kolay ve bunun için bir profesyonelden yardım almanıza da gerek yoktur. Düzenli olarak kendi başınıza yapabilirsiniz ve bu sayede bilgisayarlarınızdan elde edeceğiniz verim de belli oranda artacaktır.

blank

3.Bilgisayar kendi kendine kapanıyor probleminin bir diğer nedeni ise güç kaynağına bağlı sorunlardır.

Güç kaynağı, ihtiyacı olan gücü elde edemediği takdirde farklı birimleri de rahatsız etmeye başlıyor ve bu durumda yetersiz kalan cihaz kendi kendine kapanıyor. Bu durum oyun oynarken ya da internette sörf yaparken de başınıza gelebilir.

4.Ana kart ile ilgili problemler de başınızı ağrıtabilir ve bu soruna sebebiyet verebilir.

Ana kartta yer alan kondansatörlerin şişmesi de yine bilgisayarın sık sık kendini kapatmasına yol açabiliyor. Amatörce müdahaleler yapmak yerine profesyonel bir isimden yardım almanızı tavsiye ediyoruz, aksi takdirde ana karta daha fazla zarar verebilirsiniz.

5.Bilgisayarlarınızda yer alan herhangi bir program da bilgisayarın sık sık kapanmasına neden olabiliyor.

İşletim sistemine ait olan dosyalara izinsiz bir şekilde erişmek isteyen programlar, bilgisayarda bir savunma mekanizması oluşturuyor ve bu mekanizma da bilgisayarı zorunlu olarak kapatıyor. Var olan programları gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Herhangi bir sorun tespit edemediğiniz takdirde virüs programı kullanabilir ve geniş bir tarama yapabilirsiniz. Sorun hali hazırda devam ediyorsa son seçenek olarak format atmayı deneyebilirsiniz. Buna rağmen devam eden sorunlarda ise profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu