Bilgisayar

Laptop Kablosuz Wifi Ağı Görmüyor?

Bilgisayar kullanıcılarının sorunlarına değinmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda laptop kablosuz wifi ağı görmüyor sorununu birlikte çözmeye çalışacağız ve yine bu sorunun asıl nedenlerini de detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Modem ile ilgili bir problem yaşıyor olabilirsiniz ya da internet bağlantınızdaki zayıflık da bu sorunu işaret ediyor olabilir.

Gerçek nedeni tespit etmeden, çözüm üretmek ne yazık ki mümkün değil. Amacımız, bu nedenleri ortaya koymak ve nasıl çözümlenebileceğini sizinle de paylaşmaktır. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeyelim ve alt başlıklar halinde ilerlemeye çalışalım.

Ağ Sürücüsü Kontrolü

Donanım sürücülerini eksiksiz bir şekilde kurduğunuzdan emin misiniz? Eğer sürücülerde bir eksiklik söz konusu ise ne yazık ki internete bağlanamazsınız ve en sık karşı karşıya geldiğimiz nedenlerden bir tanesi de budur. Aygıt yöneticisine giriş yaparak eksik sürücü varsa eğer net bir şekilde görüntüleyebiliyor ve yardım alabiliyorsunuz. Sürücülerde herhangi bir sorun görünmüyor ve yükleme eksiksiz bir şekilde yapıldığı halde internete bağlanamıyorsanız, bir alt başlığa göz atmanızı tavsiye edeceğiz.

Kablosuz ağ Bağlantısı Etkin mi?

Bilgisayarların en alt sağ kısımda yer alan ağ simgesine tıklayarak başlayalım… Bu pencere üzerinden Ağ ve paylaşım merkezini aç butonuna tıklayalım. Devamında ise yapmamız gereken şey bağdaştırıcı ayarlarını değiştir butonunu kullanmak olacaktır. Bu pencere aracılığı ile kablosuz ağın aktif olup olmadığını görüntüleyebiliyor ve eğer devre dışı bırakılmışsa yeniden aktif hale getirebiliyorsunuz.

blank

Çok sık karşımıza çıkan bir sorun değil ancak dalgınlığınıza gelmiş olabilir ve bir kereliğine de olsa kontrol etmekte fayda var diye düşünüyoruz. Kablosuz ağı etkinleştirip bağlandığınız takdirde sorun yüksek ihtimalle giderilecektir. Buna rağmen sorun devam ediyorsa bir diğer çözüm yöntemine göz atalım.

Uçak Modunu Kontrol Edin

Uçak modu aktif olduğu durumlarda ne yazık ki cihazınız herhangi bir ağı bulamayacak ve internet bağlantısını da deaktif hale getirecektir. Sağ alt kısımda yer alan uçak modu simgesini kullanabilir ve sizler de iptal edebilirsiniz. Bu sayede cihazınız bir kez daha ağ aramaya başlayacak ve aktif olan ağları da liste halinde size sunacaktır.

Klavyeden Wi-Fi Açma

En klasik yöntemlerden bir tanesidir ancak gözden kaçabiliyor ve bu detayı da sizinle paylaşmak istiyoruz. Wifi ağı pasif hale getirilmiş olabilir ve yanlışlıkla bastığınız wifi tuşu da bunun en önemli sebebidir. Yeniden aktif hale getirmek ve ağ aramak için sizler de klavyelerinizde yer alan ‘’Fn’’ tuşuna basın ve aktif hale gelip gelmediğini kontrol edin.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi birçok kullanıcı bu hatayı yapabiliyor ve tek bir tuş yüzünden ağa bağlanamıyor. Ağ simgesi aktif hale geldiği andan itibaren kablosuz ağlar görüntülenecek ve sizler de bağlanmak istediğiniz ağı seçebileceksiniz.

Genel sorunlar bu şekilde ve gördüğünüz üzre çözümü de bir hayli basit. Eğer bahsettiğimiz çözüm önerileri hiçbir şekilde işe yaramıyor ve hali hazırda internete bağlanamıyorsanız, yapmanız gereken tek şey servise başvurmak olacaktır. Donanımsal bir sorun olabilir ve yüksek ihtimalle sürücüler kontrol edilecektir. Sizinle paylaştığımız çözüm önerileri, bireysel olarak da deneyebileceğiniz yöntemlerdir ve yüksek ihtimalle de sonuç verecektir. İnternetsiz kaldığınız anlarda büyük sıkıntılar yaşadığınızın farkındayız ve bu adımları da takip etmenizi öneriyoruz. Eğer tüm bunlara rağmen Laptop kablosuz Wifi ağını görmüyor ve çözüm bulamadıysanız servis desteği alabilir ya da bir profesyonele danışabilirsiniz. Umuyoruz ki en kısa süre içerisinde sorun çözülür ve sizler de yeniden internete bağlanabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu