Bilgisayar

Bilgisayar iç Donanım Birimleri

Ortaokul bilgisayar derslerinden hatırlayacağımız bilgisayar iç donanım birimleri hakkında detaylı bir yazı ele almak istedik ve dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

Anakart

Bilgisayar iç donanım birimleri arasında en özel ve en önemli yere sahip olan devre kartı olarak tanımlayabiliriz. Bunun nedeni ise diğer tüm parçaları bünyesinde barındırıyor ve taşıyor olmasıdır. Bir bilgisayarda anakart olmadığı takdirde sistem işlemez ve bilgisayar kullanımı herhangi bir şekilde mümkün olmaz. Bilgisayar birimlerinin tamamını kontrol altında tutan ve işleyişi sağlayan ana birim olarak tanımlamak da mümkündür.

Güç Kaynağı

Şebekeden alınan elektriği diğer parçalara dağıtan ve işleyişi kusursuz bir şekilde yerine getiren güç kaynağı, aynı zamanda elektriği düşürerek doğru bir biçimde dağıtımını da yapmaktadır. İhtiyaç duyulan enerji gereksinimin tüm parçalara aktarılabilmesi ve daha da önemlisi bilgisayarın çalışabilmesi için güç kaynağına her daim ihtiyaç vardır. Yine anakart gibi güç kaynağı da olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

İşlemci

Nasıl ki insan vücudunun yönetim merkezi beyin ise, bilgisayarın yönetim ve kontrol merkezi de işlemcilerdir. An itibarıyla bu yazımızı yazarken bastığımız her harf işlemci tarafından onaylanıp word dosyasına aktarılıyor. Güçlü bir kontrol mekanizması diyebiliriz ve işlemci olmadığı takdirde bilgisayarlarınızı kullanmanız da mümkün değildir. Güçlü bir işlemci, bilgisayar aracılığı ile gerçekleştireceğiniz işlemlerin daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini de mümkün kılıyor.

blank
bilgisayar-ic-donanim-birimleri

Ram

Bilgisayar dahilinde çalışan tüm programlar ile birlikte tüm işlemlerin de bir hafızada yer edinmesi ve kayıt altına alınması gerekiyor. Ram, bilgisayarın depolama birimidir ve çok güçlü bir hafıza modellemesi olarak da tanımlamak mümkündür.

HDD

Verileri kalıcı olarak saklamak ve dilediğimiz an bu verilere ulaşmak istiyorsak eğer HDD’ye yani güçlü bir harddiske her zaman için ihtiyacımız olacaktır. Bünyesinde barındırdığı okuma ve yazma kafaları sayesinde her veriyi tek tek kayıt altına alıyor ve dilediğiniz an kolayca erişim sağlamanıza da yardımcı oluyor.

Soğutucu

Bilgisayar, güçlü bir cihaz ve bu güçlü cihazın çalıştığı her an, yardımcı elemanlara da fazlasıyla ihtiyacı oluyor. Harcanan enerji ile birlikte ortaya çıkan ısıyı absorbe etmek adına soğutucular devreye giriyor ve bilgisayarın her parçasına destek sağlıyorlar.

Ses Kartı

Analog ses sinyallerini saniyeler içerisinde dijitale dönüştürerek dış dünyaya aktaran sistemler bütünüdür. Mili saniyelerden bahsetmek mümkün ve kusursuz bir çalışma sistemine sahiptir. Ses kartınız olmadığı takdirde video, oyun ya da müzik gibi etkinliklerde ses alamayacaksınız.

Ekran Kartı

Görüntünün dışarıya aktarımını sağlayan özel bir birimdir. Harici ısa, vlb, agp, pci ya da pcı-express veri yollarından yardım alarak pc kartı şeklinde ya da anakart dahilinde chipset modellemesi ile birlikte yerleşik olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu